List/Grid

Компании Subscribe to Компании

Кршење на изборниот законик со рестартирање на Југохром пред избори

Кршење на изборниот законик со рестартирање на Југохром пред избори

Владата најави дека фабриката „Југохром“ од Јегуновце ќе почне со работа кон крајот на мај или на почетокот на јуни наредната година а планирано е да се постави и филтер… Читај повеќе »

Повторно огромно разочарување  и Џонсон Контролс заминува!

Повторно огромно разочарување  и Џонсон Контролс заминува!

Во Република Македонија станува тренд  странските инвестиции да ја напуштаат  државата. Американската компанија Џонсон Контролс  по скоро децениското работење, најверојатно се спрема да ги напушти границите на Македонија. Некогашен Џонсон… Читај повеќе »

Малта, Рим и Ваксјо, нови дестинации на Виз ер од скопскиот аеродром

Малта, Рим и Ваксјо, нови дестинации на Виз ер од скопскиот аеродром

Со реализација на летот од Малта на скопскиот аеродром „Александар Велики“, ТАВ Македонија денеска го одбележа воведувањето на трите нови дестинации – Малта, Рим и Ваксјо, како и одлуката на… Читај повеќе »

Утврдени прекршоци во Агенцијата што измами студенти за посредување при вработување

Утврдени прекршоци во Агенцијата што измами студенти за посредување при вработување

Инспектори од Државниот инспекторат за труд, кои од вчера на терен го истражуваат пријавениот случај за измамени студенти од Агенцијата за посредување при вработување во земјата и во странство со… Читај повеќе »

Почнува изградбата на фабриката на ВИК во ТИРЗ Прилеп

Почнува изградбата на фабриката на ВИК во ТИРЗ Прилеп

Во технолошко-индустриската развојна зона во Прилеп денеска ќе почне да се гради фабрика за производство на електрични апарати за домаќинство „ВИК Македонија“. Инвестицијата е на германската групација ВИК којашто во… Читај повеќе »

Мицкоски: Целокупната тендерска документација ќе биде ставена на увид на јавноста

Мицкоски: Целокупната тендерска документација ќе биде ставена на увид на јавноста

Раководството на АД „Електрани на Македонија“ целокупната тендерска документација како комерцијална така и техничка ќе ја стави на увид на јавноста, информираше на денешната прес-конференција директорот на ЕЛЕМ Христијан Мицковски…. Читај повеќе »

Бизнисмени од Либан заинтересирани за инвестирање во Македонија

Бизнисмени од Либан заинтересирани за инвестирање во Македонија

Бизнисмени од Блискиот Исток ја избраа Македонија како можна земја за реализација на инвестиции во енергетиката, минералните суровини, туризмот, малите и средни претпријатија. Тие ќе престојуваат два дена во земјава… Читај повеќе »

Катар Ервејс повторно избрана за најдобра авиокомпанија во светот

Катар Ервејс повторно избрана за најдобра авиокомпанија во светот

„Qatar Airways“ повторно беше прогласена за најдобра компанија во светот, станува јасно од годишното истражување на „Skytrax“ за 2017-та година. Авиопревозникот е наградуван веќе четврта година, откако претходно беше на… Читај повеќе »

Бизнисмените од Македонија и Грција бараат авиолинија Скопје – Атина

Бизнисмените од Македонија и Грција бараат авиолинија Скопје – Атина

Воведување директна авиолинија Скопје – Атина за интензивирање на деловните односи меѓу Македонија и Грција, бараат стопанствениците од двете земји. Тие се залагаат и за заеднички настап на трети пазари,… Читај повеќе »

Сбербанка почна со запленување акции на Меркатор

Сбербанка почна со запленување акции на Меркатор

Руската Сбербанка почна да запленува 18,53 отсто од акциите на Меркатор кои се моментно во сопствеништво на Агрокор Б.В. холандска компанија на Агрокор, објавија словенечки медиуми. Сбербанка, еден од најголемите… Читај повеќе »