List/Grid

Лични финансии Subscribe to Лични финансии

УЈП ја објави новата листа на должници

УЈП ја објави новата листа на должници

Управата за јавни приходи ја објави Листата на должници бр.02/2018 за долгови доспеани до 31.10.2017 и неплатени до 31.01.2018 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на… Читај повеќе »

Граѓаните против зголемувањето на старосната граница за пензионирање

Граѓаните против зголемувањето на старосната граница за пензионирање

Граѓаните револтирани заради информациите дека можно е да се продолжи старосната граница за одење во пензија. Имено, додека  работниците стравуваат за старосната граница, бизнисмените се противат на зголемување на стапката на… Читај повеќе »

УЈП РАСПРОДАВА ЗАПЛЕНЕТИ ВОЗИЛА: “Пунто за 70.000 денари, “Мерцедес“ за 107.900 денари, “Астра“ за 120.500 денари…

УЈП РАСПРОДАВА ЗАПЛЕНЕТИ ВОЗИЛА: “Пунто за 70.000 денари, “Мерцедес“ за 107.900 денари, “Астра“ за 120.500 денари…

Управата за јавни приходи на 23 февруари годинава ќе одржи јавна аукција каде ќе се продаваат запленети возила и тоа автомобили, комбиња, товарни возила и цситерни. Предмет на аукцијата, меѓу… Читај повеќе »

Дали биткоинот ќе се сруши?

Дали биткоинот ќе се сруши?

Лудилото на Биткоин ќе трае додека вредноста на оваа валута не падне на нула, новото предупредување од Нуриел Рубини. Рубини, кој е постојано скептичен во врска со биткоинот, рече дека… Читај повеќе »

Волстрит: Акциите се во слободен пад, состојбата наликува на економската криза од  2008 година

Волстрит: Акциите се во слободен пад, состојбата наликува на економската криза од 2008 година

Индустрискиот индекс Дау Џонс на њујоршката берза денес имаше најголем дневен пад од глобалната финансиска криза во 2008 година. Си -Ен-Ен вели дека “на годините на Волстрит  ова и не… Читај повеќе »

Нови рокови и начин на пријавување приходи од кирија, капитална добивка, приходи од странство

Нови рокови и начин на пријавување приходи од кирија, капитална добивка, приходи од странство

Граѓаните кои остваруваат приходи од други физички лица во земјата, како и граѓаните-резиденти кои остваруваат приходи од странство, имаат обврска да поднесат Електронска пресметка за приход и данок (е-ППД), и… Читај повеќе »

Биткоинот е на пат да го оствари својот најлош месец од декември 2013-та

Биткоинот е на пат да го оствари својот најлош месец од декември 2013-та

Јануари станува месец кој инвеститорите во дигиталните валути би сакале што поскоро да го заборават. Поевтинувањето кај криптовалутите продолжува, а биткоинот оди кон својот најголем месечен пад од декември 2013-та… Читај повеќе »

Експертите, јавноста сега и професорите се против ДДВ на персонални приходи

Експертите, јавноста сега и професорите се против ДДВ на персонални приходи

Не стивнуваат реакциите во јавноста во однос на прагот со кои физичките лица стануваат ДДВ обврзници. По програмерите, финансиските аналитичари, членовите на управни одбори реагираат и универзитетските професори. Велат не… Читај повеќе »

Од 2019 година плаќање со картичка преку оптечаток од прст

Од 2019 година плаќање со картичка преку оптечаток од прст

Mastercard објави дека корисниците ќе можат да користат биометриски решенија – како што се отпечатоци од прсти или препознавање лице – како начин за идентификување при купување и плаќање на… Читај повеќе »

Во петок аукција на УЈП: На продажба се солариуми, гарнитури, автомобили, лаптопи, деловен простор…

Во петок аукција на УЈП: На продажба се солариуми, гарнитури, автомобили, лаптопи, деловен простор…

Управата за јавни приходи на 26 јануари (петок) ќе организира јавна аукција и комерцијална продажба на голем број на предмети запленети од даночните обврзници. На таа аукција ќе се продаваат… Читај повеќе »