List/Grid

Лични финансии Subscribe to Лични финансии

Биткоинот го возвраќа ударот – Вредноста достигна повторно преку 15.000 долари

Биткоинот го возвраќа ударот – Вредноста достигна повторно преку 15.000 долари

Главната крипто валута ја врати вредноста нма 15.000 долари откако се слули бруталната распродажба на крајот од претходната недела кога од 20.000 долари падна на 11. 000 долари. Пазарната капитализација… Читај повеќе »

Секоја шеста компанија во Европската Унија продава преку интернет

Секоја шеста компанија во Европската Унија продава преку интернет

Во ЕУ, 16 проценти од компаниите со најмалку десет вработени во 2016 година добиле нарачки преку веб-страница или апликација, било поединци или други компании. Речиси сите овие компании продаваат во… Читај повеќе »

Северна Кореја организираше напад врз јужнокорејската платформа за размена на биткоини?

Северна Кореја организираше напад врз јужнокорејската платформа за размена на биткоини?

Јужна Кореја ја испитува можноста за вмешаност на Северна Кореја во грабежот на Youbit платформата. Да потсетиме, Youbit првично беше пробиени во април оваа година, во акција во која речиси… Читај повеќе »

Цената на акциите на „Berkshire Hathaway“ прв пат достигна ниво од 300.000 долари

Цената на акциите на „Berkshire Hathaway“ прв пат достигна ниво од 300.000 долари

Ова се толкува како одраз на довербата на инвеститорите во конгломерат во сопственост на американскиот бизнисмен Ворен Бафет, и покрај тоа што четири четвртини последователно ги евидентираат пониските оперативни профити…. Читај повеќе »

Вечер:Не чека лош старт во 2018: поскапувања, поскапувања, поскапувања…

Вечер:Не чека лош старт во 2018: поскапувања, поскапувања, поскапувања…

Со почнувањето на новата 2018 година очигледно ќе биде среќна само за малкумина, за оние со подлабок џеб. Најавените реформи најавуваат значителни поскапувања на основните артикли и услуги и многу… Читај повеќе »

Денар:Голем предновогодишен хуманитарен базар со Бимилк во Веро Центар

Денар:Голем предновогодишен хуманитарен базар со Бимилк во Веро Центар

Завршува тримесечниот проект „Собираме и ре-креираме со Бимилк“ за зачувување на животната средина На 23 декември со почеток во 12 часот во Веро Центарот во Скопје ќе се одржи завршниот… Читај повеќе »

Словенечката „Илирика“ го превзема белградскиот „Wisebroker“

Словенечката „Илирика“ го превзема белградскиот „Wisebroker“

Словенечката брокерска куќа Илирика ја презеде белградската брокерска куќа Визберокер, една од најстарите и најголемите берзански компании во Србија, пишува Словенија Дело. Како што Делу му објасни на првиот човек… Читај повеќе »

Биткоин милионерот советува: не вложувајте во биткоин тоа е коцка а не инвестиција

Биткоин милионерот советува: не вложувајте во биткоин тоа е коцка а не инвестиција

Грант Сабатиер е основач на Millennial Money, блог со кој тој и неговите другари го споделуваат своето финансиско искуство и совети во областа на претприемништвото и инвестициите. Тој во моментов… Читај повеќе »

Денар:Македонија меѓу 10-те земји со најниски плати во Европа

Денар:Македонија меѓу 10-те земји со најниски плати во Европа

Македонија е меѓу десете земји со најниски плати во Европа, покажува истражувањето на Украинскиот аналитички центар. На прво место на листата е Украина, каде платите се работниците се движат околу… Читај повеќе »

К-15 до крајот на годината

К-15 до крајот на годината

На вработените и оваа година им следува регрес за годишен одмор или К-15. Фирмите кои што не го исплатиле во предходните 10 месеци ќе мораат тоа да го направат во… Читај повеќе »