List/Grid

Лични финансии Subscribe to Лични финансии

Денар:Кој заработи, а кој прокнижи загуби од котираните друштва на Македонска берза

Денар:Кој заработи, а кој прокнижи загуби од котираните друштва на Македонска берза

Македонската берза објави преглед на финансиските податоци на котираните друштва за периодот 01.01.-30.09.2017 година. Вкупните остварени добивки за периодот јануари-септември 2017 изнесува 9.349.412.307 денари и е намален во однос на… Читај повеќе »

Прва европска банка ќе дозволи тргување со криптовалути ?

Прва европска банка ќе дозволи тргување со криптовалути ?

Биткоинот достигнал вредност од 12.500 долари, а од Револут, британската апликација за готовински трансакции, објави дека ќе им дозволи на своите корисници да купат и продадат биткоин, етеум и литекоин…. Читај повеќе »

„Dow Jones“ постигна нов рекорд S&P ослабна

„Dow Jones“ постигна нов рекорд S&P ослабна

На Вол Стрит, индексот Дау Џонс понеделник достигна ново рекордно ниво, благодарение на порастот на цената во банкарскиот и трговскиот сектор, додека S & P 500 и Nasdaq паднаа поради… Читај повеќе »

Денар:„Црната листа“ на даночни раеви на ЕУ ќе вклучува 25 земји

Денар:„Црната листа“ на даночни раеви на ЕУ ќе вклучува 25 земји

  Повеќе од 20 земји најверојатно ќе влезат во „црната листа“ на Европската унија (ЕУ) на даночни засолништа. Листата составена од работната група на Советот на ЕУ, која се состои… Читај повеќе »

Нобеловецот Џозеф Штиглиц вели дека криптовалутите треба да бидат забранети

Нобеловецот Џозеф Штиглиц вели дека криптовалутите треба да бидат забранети

Во изјавата што беше широко прифатена од страна на спротивставените современици, Џозеф Стиглиц кој е професор на реномираниот универзитет Колумбија и добитник на Нобеловата награда за економски науки  изјави за… Читај повеќе »

Универзитетот Оксфорд прв пат продава 100 годишна обврзница

Универзитетот Оксфорд прв пат продава 100 годишна обврзница

Оксфордскиот универзитет, најстариот универзитет во англофонскиот свет, планира да ја продаде својата прва обврзница со рок на доспевање  од 100 години во наредните денови. Универзитетот, кој е основан во 1096… Читај повеќе »

Исплата на К-15 најмалку 9.000 денари

Исплата на К-15 најмалку 9.000 денари

Висината на К-15 се одредува врз основа на податоците за износот на просечна бруто и нето плата по вработен исплатена во последните 3 месеци. Минатата година врз основа на овие… Читај повеќе »

Најмладиот милјардер кој заработил се сам: Ирец од село кој го напуштил факултетот

Најмладиот милјардер кој заработил се сам: Ирец од село кој го напуштил факултетот

Самоуверениот шеф и одличен комуникатор , Џон Колисон е најмлад милјардер во светот кој сам го заработил богатството, јавува Би-Би-Си. Дваесет  и седум годишниот Колин кој работи на  софтвери израснал… Читај повеќе »

Колку ќе биде К-15?

Колку ќе биде К-15?

Регресот за годишен одмор или К-15 и оваа година ќе им следува на вработените во приватните компании од македонското стопанство. Фирмите коишто не го исплатиле во претходните 10 месеци ќе… Читај повеќе »

Вработениот во јули земал 400 денари пониска плата во однос на мај

Вработениот во јули земал 400 денари пониска плата во однос на мај

Просечната бруто и нето плата втор месец по ред паѓаат. Во јули просечната бруто плата изнесува 33.228 и е помала за 0,5 отсто или за 281 денар во однос на… Читај повеќе »