List/Grid

Лични финансии Subscribe to Лични финансии

Еве како светлото на мобилниот телефон му штети на твоите мозок и тело

Еве како светлото на мобилниот телефон му штети на твоите мозок и тело

Најголем проблем е ноќното сурфање кое влијае на работата на хормонот мелатонин. Кога тој ќе се поремети, се намалува нашата способност да памтиме, учиме и да се фокусираме. Сурфањето пред… Читај повеќе »

ИНФОГРАФИК: Империјата Безос

ИНФОГРАФИК: Империјата Безос

Еве преглед на бизнис империјата на оснивачот на Амазон, Џеф Безос.

Финците вклучени во програмата „универзален основен приход“ пријавиле помалку стрес и поголема иницијатива за работа

Финците вклучени во програмата „универзален основен приход“ пријавиле помалку стрес и поголема иницијатива за работа

Финска во пследниве пет месеци на две илјади свои граѓани им дава безусловен приход, и некои веќе ја гледаат користа од програмата, пријавуваат помалку стрес, поголема иницијатива за да најдат… Читај повеќе »

Шулц најавува повисоки даноци за богатите Германци

Шулц најавува повисоки даноци за богатите Германци

Кандидатот за канцелар на социјалдемократите Мартин Шулц денеска најави повисоки даноци за побогатите Германци и пониско оданочување за луѓето со пониски примања дококу победи на септемвриските избори. Шулц кој по… Читај повеќе »

Саем за вработување во Струмица

Саем за вработување во Струмица

Триесет компании ги претставија своите понуди на пазарот на трудот, како и условите кои ги нудат за работа, обука или пракса на Саемот за вработување во Струмица што денеска го… Читај повеќе »

Меси си купи хотел среде плажа

Меси си купи хотел среде плажа

Фудбалерот на Барселона Лионел Меси купи хотел со четири ѕвезди вреден 30 милиони евра, во близина на еден брег во Барселона. Аргентинецот го купи хотелот кој има 77 соби и… Читај повеќе »

Четири навики од кои треба да се откажете пред да наполните 25

Четири навики од кои треба да се откажете пред да наполните 25

Секој од нас во еден момент сфаќа колку е краток животот. Летото ни се чини подолго кога сме помлади, а како што созреваме, долго очекуваните топли месеци ни се чинат… Читај повеќе »

Десет изненадувачки факти за среќата

Десет изненадувачки факти за среќата

Базфид избра неколку факти за среќата, од кои веројатно некои веќе и ги знаеме, но секогаш може да научиме нешто ново… Еве ја листата: 1. Жолтата боја не’ прави посреќни…. Читај повеќе »

Во првиот квартал 7.871 слободно работно место

Во првиот квартал 7.871 слободно работно место

Во првиот квартал од годинава стапката на слободни работни места во земјава изнесува 1,60 проценти. Според податоците на Државниот завод за статистика бројот на слободни работни места во овој период… Читај повеќе »

Жената што го измисли спинерот едвај врзува крај со крај

Жената што го измисли спинерот едвај врзува крај со крај

Жената која ги направи популарната играчка „спинер“ која го освојува целиот свет немала пари за да го продолжи патентот за своето откритие, па не може да си ја плати ниту… Читај повеќе »