List/Grid

Лични финансии Subscribe to Лични финансии

Информации за пензиските фондови на www.penzija.mk

Информации за пензиските фондови на www.penzija.mk

Како да се стане член на вториот и третиот пензиски столб, колку средства се безбедни, колку пари досега се заштедени за пензионерските денови, кога може да почне да се користи… Читај повеќе »

Прилепчнанец освои Милионер џек пот вреден околу 1,5 милион денари

Прилепчнанец освои Милионер џек пот вреден околу 1,5 милион денари

На Државната видеолотарија, во Спорт Лајф во Прилеп, на 19 мај прилепчанец го освои 44. Милионер џек пот вреден 1.491.631 денари. Ова, како што соопштуваат од Државна лотарија на Македонија,… Читај повеќе »

Избор на финалисти за националниот натпревар „Мајкрософт офис специјалист“

Избор на финалисти за националниот натпревар „Мајкрософт офис специјалист“

Основци, средношколци и студенти на возраст од 13 до 22 години заклучно со денеска имаат можност да се изборат за учество во финалето на вториот национален натпревар – Microsoft Office… Читај повеќе »

Ова е најздравата земја на светот – обиколена од 5 мориња, во неа луѓето живеат долго!

Ова е најздравата земја на светот – обиколена од 5 мориња, во неа луѓето живеат долго!

Ако сакате да живеете што подолго, се што треба да направите е -да се преселите во Италија. Оваа медитеранска земја која е опкружена со пет мориња е означена како најздрава… Читај повеќе »

Џеј Зи и Бијонсе и официјално – милијардери

Џеј Зи и Бијонсе и официјално – милијардери

Брачната двојка Џеј Зи и Бијонсе заедно имаат повеќе од милијарда долари, пишува „Форбс“. Угледното списание проценува дека раперот Џеј Зи има 810 милиони долари, а пејачката Бијонсе 350 милиони… Читај повеќе »

Илјада најбогати жители на Британија поседуваат 658 милијарди фунти

Илјада најбогати жители на Британија поседуваат 658 милијарди фунти

Илјада најбогати лица од светот на финансиите, бизнисот, забавата и спортот во Велика Британија заедно поседуваат богатство што се проценува на рекордни 658 милијарди фунти, што е за 14 отсто… Читај повеќе »

CareerLaunch: Паралелно да се работи и да се студира

CareerLaunch: Паралелно да се работи и да се студира

Задоволството, искуството, глобалното дружење и заработувачката, се само некои од придобивките на отворањето и развивањето старт-ап бизниси, сметаат младите претприемачи, учесници на годинашниот Саем за кариера „CareerLaunch“. Според нив, треба да… Читај повеќе »

Како некои луѓе спијат четири часа, а работат двојно повеќе?

Како некои луѓе спијат четири часа, а работат двојно повеќе?

Цврстиот и мирен cон e мнoгу вaжeн зa квалитетот на живoтот нa еден чoвек. И, додека зa некои, и осум чaca спиење на ден, cе недoволни, зa дpyги и четири… Читај повеќе »

ГРАФИКОН: Каде се исплаќаат највисоките македонски просечни плати

ГРАФИКОН: Каде се исплаќаат највисоките македонски просечни плати

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во февруари 2017 година, во однос на февруари 2016 година, изнесува 102.4. Еве каде се… Читај повеќе »

Отворен 4.Саем за вработување и пракса „Контакт 2017“

Отворен 4.Саем за вработување и пракса „Контакт 2017“

За домашните ИКТ компаниите е предизвик да најдат нов кадар поради големата побарувачка на пазарот, но се задоволни од понудата од ИКТ факултетите. Нивни претставници од денеска до 22 април… Читај повеќе »