List/Grid

Занимливости Subscribe to Занимливости

„Visa“ ја купува технолошката компанија “Fraedom”

„Visa“ ја купува технолошката компанија “Fraedom”

Американската компанија Visa објави дека постигнала договор за купување на технолошка компанија “Фродом”, која на финансиски компании и нивните корпоративни клиенти им нуди софтвер за плаќање и трансакциски решенија.

ЕЦБ: Регулирањето на криптовалутите не е приоритет

ЕЦБ: Регулирањето на криптовалутите не е приоритет

На 7 февруари Европската централна банка (ЕЦБ) ја претстави својата позиција за крипто регулацијата, опишувајќи ја како задача чие извршување не е приоритет. Претседателот на Надзорниот одбор Даниел Нуи додаде… Читај повеќе »

Марина Туцаковиќ никогаш не ја преболи смртта на синот: Никогаш од тоа не закрепнав!

Марина Туцаковиќ никогаш не ја преболи смртта на синот: Никогаш од тоа не закрепнав!

„Мајката никогаш не може да се помири со губитокот. Таа рана и болка остануваат за цел живот“… Славната авторка на текстови,Марина Туцаковиќ, на клиниката за онкологија во Србија, се бори… Читај повеќе »

“Los Angeles Times” продаден за пола милијарда долари

“Los Angeles Times” продаден за пола милијарда долари

Лос Анџелес тајмс ќе оди во рацете на еден локален милијардер за договор вреден 500 милиони долари за да се стави крај на напнатиот период на сопственикот  Чикаго Трибјун. Патрик… Читај повеќе »

Илон Маск ја лансираше најсилната ракета “Falcon Heavy”(видео)

Илон Маск ја лансираше најсилната ракета “Falcon Heavy”(видео)

Американската компанија “Space X” успешно ја лансираше својата најголема ракета досега, а заедно со неа ќе орбитира и црвен спортски автомобил. Ракетата наречена “Falcon Heavy” беше лансирана од Вселенскиот центар… Читај повеќе »

ФОТО: Твитерџиите се потсмеваат со Богоев и запросувањето на неговата девојка

ФОТО: Твитерџиите се потсмеваат со Богоев и запросувањето на неговата девојка

Стефан Богоев, 28 годишниот, градоначалник на Општина Карпош, ја запроси својата девојка, Ивана Анѓеловска, предложувајќи и брак. „Со еден глас за, Ивана избра да“ – побрзал да се пофалил со… Читај повеќе »

Девојка од Скопје: Се вљубив, но не знаев дека тепа девојки

Девојка од Скопје: Се вљубив, но не знаев дека тепа девојки

Не можам да го откачам. Постојано ми пишува, се јавува, бара да ги запознае моите родители, да ме води со себе во Истанбул и да му станам жена. Наоѓам начини… Читај повеќе »

Моника Белучи сликана сосема гола: На фотографијата разбирливо… доминираат нејзините гради! (ФОТО)

Моника Белучи сликана сосема гола: На фотографијата разбирливо… доминираат нејзините гради! (ФОТО)

Таа со својата убавина нема кого нема освоено, а некои од нејзините фотографии едноставно оставаат без здив. Прекрасната Моника Белучи пред извесно време ги изненади своите фанови од целиот свет…. Читај повеќе »

ФОТО: Станија ги спушти хеланките и го покажа задникот во танга

ФОТО: Станија ги спушти хеланките и го покажа задникот во танга

Станија Добројевиќ води строга сметка својата форма и за својот изглед. Тоа најдобро може да се забележи и во објавите на своите селфи фотографии што победничката на Фарма ги споделува… Читај повеќе »

ФОТО: Со прстен од локум Стефан Богоев ја запроси Ивана

ФОТО: Со прстен од локум Стефан Богоев ја запроси Ивана

Стефан Богоев( 28), градоначалникот на Општина Карпош, вчера ја запроси својата долгогодишна љубов, Ивана Анѓеловска. Со голема торта, во форма на кутија за накит, и со прстен изработен од фондан,… Читај повеќе »