List/Grid

Занимливости Subscribe to Занимливости

Авионската бомба во Штип ќе се уништи на лице место

Авионската бомба во Штип ќе се уништи на лице место

Авионската бомба која пред 14 дена беше пронајдена во Индустриската зона во Штип ќе биде уништена на лице место, соопшти денеска Грозданка Наумовска раководител на Одделението за превенција и планирање… Читај повеќе »

Вечерва започнува Прилепскиот Пивофест

Вечерва започнува Прилепскиот Пивофест

Под мотото „ЕДНОСТАВНО НАЈДОБРИ“, вечерва започнува 15-от по ред ПИВО ФЕСТ. Организаторите на денешната прес-конференција во Прилеп изјавија дека се е подготвено, и очекуваат уште поголема посетеност и од лани…. Читај повеќе »

Листа на „најсреќни“ броеви на лото

Листа на „најсреќни“ броеви на лото

Општо прифатено е мислењето дека поголема веројатност е да ве погоди метеор, отколу да добиете на лото. Сепак, врз основа на резултатите од новата студија има повеќе шанси да се… Читај повеќе »

Чешки лингвист и хрватски антрополог создадоа сесловенски јазик

Чешки лингвист и хрватски антрополог создадоа сесловенски јазик

Предложениот универзален „Нов словенски јазик“ ќе ја поедностави комуникацијата меѓу сите оние кои зборуваат различни словенски јазици и ќе го усоврши квалитетот на системите за превод Војтех Мерунка, чешки лингвист… Читај повеќе »

НБА го намали бројот и времетраењето на тајм-аутот

НБА го намали бројот и времетраењето на тајм-аутот

Раководството на НБА лигата потврди дека од следната сезона бројот на тајм-аути од 18 се намалува на 14, односно по седум за двете екипи, а времетраењето ќе биде 75 секунди… Читај повеќе »

Во Катар, со авиони стигна првата пратка крави

Во Катар, со авиони стигна првата пратка крави

Првата група крави стигна како помош на Катар, односно за намалување на штетите од ембаргото што на таа арапска држава и го наметнаа соседите, соопштија катарските власти. Во пратката од… Читај повеќе »

Вечерно искачување на „Водно“

Вечерно искачување на „Водно“

„Почни со Водно“ е мотото на вечерашното организирано искачување на Водно, кое започнува во 19 часот од пред основното училиште „Кочо Рацин“ над Клиничкиот центар во организација на планинарското друштво… Читај повеќе »

Научници случајно пронајдоа досега најмала позната ѕвезда

Научници случајно пронајдоа досега најмала позната ѕвезда

Тим астрономи од Кембриџ биле во потрага за егзопланети кога случајно наипле на ново откритие – најмала ѕвезда што некогаш е пронајдена. Новата ѕвезда наречена ЕБЛМ ЈО555-57Аб, е оддалечена 600… Читај повеќе »

Истражување: Која нација најмногу, а која најмалку пешачи

Истражување: Која нација најмногу, а која најмалку пешачи

Американски научници собраа податоци од паметни телефони од сите делови на светот, за да утврдат која нација најмногу, а која најмалку пешачи. Смартфоните имаат вградено акцелерометар што ги брои изодените… Читај повеќе »

Нов Зеланд зафатен од зимска бура, 10.000 домаќинства останаа без електрична енергија

Нов Зеланд зафатен од зимска бура, 10.000 домаќинства останаа без електрична енергија

Нов Зеланд денеска го зафати зимска бура, предизвикувајќи блокади во сообраќајот низ целата земја и оставајќи илјадници домаќинства без електрична енергија. Утринава се приземјени сите регионални летови од главниот град… Читај повеќе »