List/Grid

Занимливости Subscribe to Занимливости

Охриѓанец ќе му биде соиграч на Леброн Џејмс во Кливленд

Охриѓанец ќе му биде соиграч на Леброн Џејмс во Кливленд

Турскиот репрезентативец Џеди Осман следната сезона ќе игра во НБА лигата, тој реши да ја напушти Европа. Инаку Осман е роден во Охрид. Осман се појави на НБА драфтот во… Читај повеќе »

ОЈО бара куќен притвор за гинеколог кој лажел пациентка дека е бремена

ОЈО бара куќен притвор за гинеколог кој лажел пациентка дека е бремена

Oсновното јавно обвинителство – Скопје отвори истражна постапка против обвинетиот лекар – гинеколог кој во периодот од месец септември 2015 до април 2016 година презентирал состојба на лажна симулирана бременост… Читај повеќе »

ВИДЕО: Фемен упаднаа на концерт на Вуди Ален

ВИДЕО: Фемен упаднаа на концерт на Вуди Ален

Две топлес активистки за заштита на правата на жените го прекинаа концертот џез бендот на Вуди Ален во Хамбург. Американскиот режисер имаше настап во концертна сала, кога што две демонстрантки… Читај повеќе »

Од утре попладне ќе имаме посвежо време

Од утре попладне ќе имаме посвежо време

Промена на времето со услови за краткотраен пороен дожд, грмежи и северозападен ветер се очекува од утре попладне. Дотогаш ќе се задржи многу топло време, а веќе од попладневните часови… Читај повеќе »

Нов смарт уред – прстен што ви ги помни лозинките

Нов смарт уред – прстен што ви ги помни лозинките

Во еден „паметен” прстен може да зачувате информации за вашите кредитни картички, кориснички имиња, лозинки за интернет страници, но и биометриските податоци. Идејата за биометриски прстен не е нова. Сепак,… Читај повеќе »

Дачиќ: Србија згреши што го призна уставното име на Република Македонија

Дачиќ: Србија згреши што го призна уставното име на Република Македонија

Сметам дека Србија направи грешка пред 20 години кога го призна Скопје под името Република Македонија. Тоа не беше коректно кон Грција, изјави српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ… Читај повеќе »

Во САД пронајдено вино старо два века

Во САД пронајдено вино старо два века

При реновирање на музејот Либерти хол во Њу Џерси, пронајдено е вино старо речиси колку и Соединетите Американски Држави. Музејот соопшти дека се пронајдени три полни кутии со вина од… Читај повеќе »

Температурата денес до 41 степен

Температурата денес до 41 степен

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и потопло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од јужен правец. Во попладневните часови локално ќе има слаб развој на нестабилна облачност,… Читај повеќе »

Првиот банкомат во светот наполни 50 години

Првиот банкомат во светот наполни 50 години

Пред пет децении тој радикално го промени повлекувањето пари во готовина – денеска првиот банкомат во светот го слави 50-тиот роденден. Рожбата на шкотскиот пронаоѓач Шепард Барон, првиот банкомат е… Читај повеќе »

Деветгодишниот планинар Ване Бошев од Неготино се качи на Олимп

Деветгодишниот планинар Ване Бошев од Неготино се качи на Олимп

Деветгодишниот планинар Ване Бошев од Неготино, изминативе два дена успеа да се качи на највисоката планина Олимп во Република Грција и да ги освои врвовите Митикас и Скала. Неговиот татко… Читај повеќе »