List/Grid

Занимливости Subscribe to Занимливости

Врховниот суд му дозволи на Трамп да ја примени забраната за патување во САД

Врховниот суд му дозволи на Трамп да ја примени забраната за патување во САД

Врховниот суд ќе и дозволи на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп да ја применува забраната за патување во САД на патниците од шест поголеми муслимански земји, со што се… Читај повеќе »

Трамп ја прекина традицијата на ифтар во Белата куќа

Трамп ја прекина традицијата на ифтар во Белата куќа

Претседателот на САД, Доналд Трамп не одржа ифтар вечера по завршувањето на Рамазан и на тој начин ја прекина долгогодишната муслиманска традиција во Белата куќа. Претставниците на Белата куќа неколку… Читај повеќе »

Нов земјотрес ја стресе Македонија

Нов земјотрес ја стресе Македонија

Епицентарот на Земјотресот е 5 километри од Ресен. Нов земјотрес со јачина од 3.7 степени попладнево ја стресе Македонија, објави ЕМСЦ. Епицентарот на Земјотресот е 5 километри од Ресен, односно… Читај повеќе »

Фејсбук ќе продуцира серија за љубовни врски – наречена “Странци”

Фејсбук ќе продуцира серија за љубовни врски – наречена “Странци”

По Нетфликс и Амазон, и Фејсбук се вклучува во продукција на серии, но и на квизови. Како што јави Вол Стрит Џурнал, компанијата е наводно во преговори со холивудски студија… Читај повеќе »

ФОТО: Њујорк Тајмс објави цела страница со сите досегашни лаги на Трамп

ФОТО: Њујорк Тајмс објави цела страница со сите досегашни лаги на Трамп

Њујорк Тајмс објави цела страница во весникот со сите досегашни јавни лаги на Трамп, откако стана претседател пред пет месеци. Листата содржи контрадикторни изјави од Трамп на низа теми, како… Читај повеќе »

Попладне пороен дожд и грмежи

Попладне пороен дожд и грмежи

Во попладневните часови на повеќе места во Македонија ќе има развој на нестабилна облачност со краткотраен пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни, особено во планинските предели, информира… Читај повеќе »

Ви фали меморија на телефонот? Направете го ова и проблемот е решен

Ви фали меморија на телефонот? Направете го ова и проблемот е решен

Без оглед на тоа што произведувачите се трудат мобилните телефони да имаат што е можно повеќе меморија за податоци, на корисниците едноставно никогаш не им е доволно. И да бидеме… Читај повеќе »

УХМР со нова пеколна прогноза

УХМР со нова пеколна прогноза

Под влијание на многу топла воздушна маса, до крајот на оваа седмица, како и во текот на наредната работна седмица, времето во Македонија ќе биде претежно стабилно и многу топло,… Читај повеќе »

Околу 600 станбени згради во Британија со слична фасадна обвивка како изгорената кула во Лондон

Околу 600 станбени згради во Британија со слична фасадна обвивка како изгорената кула во Лондон

Околу 600 станбени блокови и повекекатници низ Велика Британија имаат иста или слична фасадна обвивка, како и онаа вградена во опожарената кула „Гренфел Тауер“ во западен Лондон. Во тек е… Читај повеќе »

Шик во Јувентус за 30 милиони евра

Шик во Јувентус за 30 милиони евра

Талентираниот чешки напаѓач Патрик Шик премина од Самдорија во Јувентус за 30 милиони евра, објави денес шампионот на Италија. Јувентус издвои околу пет милиони повеќе отколку што е клаузула за… Читај повеќе »