List/Grid

Занимливости Subscribe to Занимливости

Лалатовиќ: Македонците против нас ќе играат како против непријател

Лалатовиќ: Македонците против нас ќе играат како против непријател

Селекторот на младинската репрезентацијата на Србија, Ненад Лалатовиќ изјави дека пред неговите избраници е императивот победа во натпреварот со Македонија на Европското првенство во Полска. – Тоа е добра репрезентација… Читај повеќе »

Неограничената моќ на Емануел Макрон

Неограничената моќ на Емануел Макрон

Зграпчувањето на власта од страна на Емануел Макрон изгледа незапирливо по парламентарни избори во Франција. Макрон ја освои претседателската функција со Франција во мај, речиси 13 месеци откако го основа… Читај повеќе »

Португалија трет ден се бори со огнената стихија, досега загинаа 64 лица

Португалија трет ден се бори со огнената стихија, досега загинаа 64 лица

Португалските пожарникари соопштија дека напредуваат во гаснењето на пожарот што пред три дена изби во централниот дел на земјата, при што досега загинаа 64 лица, а над 130 се повредени…. Читај повеќе »

Бијонсе роди близнаци

Бијонсе роди близнаци

Познатата американска пејачка Бијонсе роди близнаци, јавија светски медиуми. Засега не се познати имињата на децата и полот, а нема потврда за вест ниту од претставници на пејачката. Списанието „Пипл“… Читај повеќе »

„Баскерфест“ по 12. пат во Скопје

„Баскерфест“ по 12. пат во Скопје

Над 50-тина баскер изведувачи од светот, акробати, жонглери, танчери, магионичари, кловнови и музичари се дел од програмата на 12. издание на фестивалот „Баскерфест“ што од утре до 25 јуни ќе… Читај повеќе »

Џастин Бибер одби да ја испее „Despacito“, па за малку ќе го погодеа в глава

Џастин Бибер одби да ја испее „Despacito“, па за малку ќе го погодеа в глава

Канадскиот пејач Џастин Бибер на неодамнешниот „Самербурст Фестивал“ во Стокхолм не сакаше да ја отпее „Despacito“, со образложение дека во тој момент го има заборавено текстот. Кусо потоа, нешто поприлично… Читај повеќе »

Воделе љубов во преполн авион, а тоа никому не му пречело

Воделе љубов во преполн авион, а тоа никому не му пречело

На лет на авиокомпанијата „Рајанер“ од Велика Британија до Ибица, патници снимиле двајца пијани и „возбудени“ сопатници, како водат љубов, па снимката заврши на интернет. По тој повод, компанија најави… Читај повеќе »

Груевски на кусо патување со семејството надвор од државата

Груевски на кусо патување со семејството надвор од државата

И политичарите се обични луѓе и постојат периоди кога оддишката е потребна. Дека ова е вистина потврда е и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој неколку дена оваа недела, од… Читај повеќе »

Хамилтон стартува од пол-позиција на канадското Гранд-при

Хамилтон стартува од пол-позиција на канадското Гранд-при

Луис Хамилтон ќе стартува од пол-позицијата на трката за Големата награда на Канада.  Возачот на Мерцедес ја освои 65-та пол позиција во кариерата со што се израмни на вечната листа… Читај повеќе »

Авион на „Изи Џет“ принудно слета во Келн поради „сомнителни разговори“ меѓу патници

Авион на „Изи Џет“ принудно слета во Келн поради „сомнителни разговори“ меѓу патници

Три лица се приведени во Келн откако принудно слета авион на нискобуџетната компанија Изи Џет што извршувал лет од Љубљана до Лондон. Во авионот имало 151 патник. Пилотот донел одлука… Читај повеќе »