List/Grid

Занимливости Subscribe to Занимливости

Посебен сообраќаен режим околу Градскиот стадион од 15 часот

Посебен сообраќаен режим околу Градскиот стадион од 15 часот

СВР Скопје од 15 часот ќе воведе посебен режим на сообраќај на возила и движење на пешаците во деловите од градот кои се во непосредна близина на Градскиот парк поради… Читај повеќе »

Истанбул – мегаполис со доселеници од сите краишта на Турција

Истанбул – мегаполис со доселеници од сите краишта на Турција

Истанбул – најголемиот мегаполис во 80-милионската Турција – има население од 14.804,116 жители, според официјални податоци од јануари оваа година. Според административната поделеност, во големата општина на Истанбул се вклучени… Читај повеќе »

Повеќе секс, молам, ние сме Французи

Повеќе секс, молам, ние сме Французи

О-ла-ла! Според нова „Студија за сексуалноста во Франција“, и бројот на партнери и разновидност во секусланите активности се во подем во Франција. Што е пофранцуско од сексот? Повеќе секс, како… Читај повеќе »

На површина излегува заканата со забрана за носење на лаптопи во авиони

На површина излегува заканата со забрана за носење на лаптопи во авиони

Модерното патување со авиони во многу аспекти станува се понетолерантно. Седиштата во авионите се потесни, просторот за нозете е се покус, а просторот за багаж се помал. Но барем во… Читај повеќе »

Македонија ја пречекува силната Шпанија во квалификациите за СП

Македонија ја пречекува силната Шпанија во квалификациите за СП

Третиот ден од квалификациите за Светското фудбалско првенство во Русија 2018 година, носи нови девет натпревари во европската зона. Секако, за нашата јавност најинтересен ќе биде дуелот на Националната арена… Читај повеќе »

Двајца клучни советници на Меј поднесоа оставки по изборниот неуспех

Двајца клучни советници на Меј поднесоа оставки по изборниот неуспех

Главниот политички советник на британската премиерка, Ник Тимоти и доскорешниот директор за комуникации во Даунинг стрит 10, Фиона Хил, поднесоа денеска оставки на своите функции во кабинетот на Тереза Меј…. Читај повеќе »

УХМР: Ноќеска пороен дожд и грмежи

УХМР: Ноќеска пороен дожд и грмежи

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) соопшти дека во вечерните часови ќе има услови за изолирана појава на нестабилност со краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Во текот на ноќта и… Читај повеќе »

Русија повика на дијалог за катарската криза

Русија повика на дијалог за катарската криза

Русија денеска повика на дијалог меѓу Катар и неговите соседи во Заливот, ветувајќи помош во посредување за решавање на кризата. – Ги следиме со загриженост информациите за таа ескалација, изјави… Читај повеќе »

Во Македонска Каменица засадени 10 илјади цвеќиња

Во Македонска Каменица засадени 10 илјади цвеќиња

Во Македонска Каменица заврши активноста за засадувањето на 10 илјади пролетни цвеќиња кои придонесуваат за хортикултурно разубавување на градот. Техничкиот директорот на ЈП „Камена Река“ Влатко Димитровски, истакна дека сопственото… Читај повеќе »

Во китовите од Средоземно Море пронајдено алармантно количество пластика

Во китовите од Средоземно Море пронајдено алармантно количество пластика

Светската организација за заштита на природата (WWF) соопшти дека нејзиното ново истражување, кое вклучува обдукција на китови од Средоземно Море, покажало алармантно количество на микропластика во тие животни. На Светскиот… Читај повеќе »