List/Grid

Занимливости Subscribe to Занимливости

Германија ги забрани паметните часовници за деца

Германија ги забрани паметните часовници за деца

Поради можноста за прислушување, германскиот регулатор ги забранил паметните часовници за децата. Имено, станува збор за часовници чии целни корисници се деца на возраст од 5 до 12 години. Тие… Читај повеќе »

НАСА открива: Кои градови ќе бидат потопени

НАСА открива: Кои градови ќе бидат потопени

НАСА направи нов алат за предвидување кои градови ќе исчезнат или ќе бидат потопени поради топење на ледот предизвикан од глобалното затоплуцање. Научниците преку формулата предвиделе како ќе се распредели… Читај повеќе »

12 илјади соларни панели покриваат училиште во Копенхаген

12 илјади соларни панели покриваат училиште во Копенхаген

Maсабле има интересно видео кое прикажува одлично проектирано училиште во Копенхаген. Згарадата е покриена со 12 илјади соларни панели, а секоја плоча дополнително врти како би собрала што повеќе светлост…. Читај повеќе »

S.T. Dupont го прослави 145-от роденден

S.T. Dupont го прослави 145-от роденден

Францускиот бренд за луксузни производи S.T. Dupont го прослави 145-от роденден и ги промовираше новите луксузни колекции на настанот кој се одржа во Резиденцијата на францускиот амбасадор во Скопје. На… Читај повеќе »

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ ЗА НАЈБОГАТИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ ЗА НАЈБОГАТИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ

Деновиве медиумите често го споменуваат Џеф Безос, директорот на „Амазон“, во чија сопственост се наоѓаат и „Вашингтон пост“ и компанијата за вселенски летала „Блу ориџин“. На ноемврискиот фестивал „Самит ЛА17“… Читај повеќе »

Нова играна серија во македонскиот етер!

Нова играна серија во македонскиот етер!

Македонската телевизија и Скопје филм студио во копродукција на мега популарната „Сенки над балканот“. Секоја недела, во најгледаниот термин на Македонската телевизија, во 20:45 часот по една премиерна епизода од… Читај повеќе »

Диета која сите ја сакаат- без гладување ослободете се од вишокот килограми!

Диета која сите ја сакаат- без гладување ослободете се од вишокот килограми!

Се состои од пет оброци дневно сочинети од разновидни, помалу калорични намирници, а пред трите главни оброци задолжително морате да изедете по едно јаболко. Јаболкото го поттикнува метаболизмот и топењето… Читај повеќе »

(ВИДЕО) Перо Пандилоски објави нов спот за песната “Девојка за секое време”

(ВИДЕО) Перо Пандилоски објави нов спот за песната “Девојка за секое време”

Перо Пандилоски не престанува да ја богати македонската естрада со нови песни. Ова е веќе 10-та негова песна, а 5-ти видео запис. Позади оваа динамична и брза песна со емотивни… Читај повеќе »

Раул Гонзалез си заминува во ПСЖ

Раул Гонзалез си заминува во ПСЖ

Тренерот на европскиот првак Вардар Раул Гонзалез најверојатно на крајот од сезоната ќе го напушти македонскиот клуб и ќе се пресели во ПСЖ. Веќе неколку недели се шпекулираше дека шпанецот… Читај повеќе »

Познатата поп-пејачка Лејди Гага се сврши

Познатата поп-пејачка Лејди Гага се сврши

Поп пејачката Лејди Гага се сврши, а нејзиниот избраник е 17 години повозрасниот Кристијан Карино (48), пренесува „Ју-Ес Викли”. Според анонимни извори, веридбата била тајна и се случила летово, кога идниот сопруг на… Читај повеќе »