List/Grid

Занимливости Subscribe to Занимливости

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ ЗА НАЈБОГАТИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ ЗА НАЈБОГАТИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ

Деновиве медиумите често го споменуваат Џеф Безос, директорот на „Амазон“, во чија сопственост се наоѓаат и „Вашингтон пост“ и компанијата за вселенски летала „Блу ориџин“. На ноемврискиот фестивал „Самит ЛА17“… Читај повеќе »

Нова играна серија во македонскиот етер!

Нова играна серија во македонскиот етер!

Македонската телевизија и Скопје филм студио во копродукција на мега популарната „Сенки над балканот“. Секоја недела, во најгледаниот термин на Македонската телевизија, во 20:45 часот по една премиерна епизода од… Читај повеќе »

Диета која сите ја сакаат- без гладување ослободете се од вишокот килограми!

Диета која сите ја сакаат- без гладување ослободете се од вишокот килограми!

Се состои од пет оброци дневно сочинети од разновидни, помалу калорични намирници, а пред трите главни оброци задолжително морате да изедете по едно јаболко. Јаболкото го поттикнува метаболизмот и топењето… Читај повеќе »

(ВИДЕО) Перо Пандилоски објави нов спот за песната “Девојка за секое време”

(ВИДЕО) Перо Пандилоски објави нов спот за песната “Девојка за секое време”

Перо Пандилоски не престанува да ја богати македонската естрада со нови песни. Ова е веќе 10-та негова песна, а 5-ти видео запис. Позади оваа динамична и брза песна со емотивни… Читај повеќе »

Раул Гонзалез си заминува во ПСЖ

Раул Гонзалез си заминува во ПСЖ

Тренерот на европскиот првак Вардар Раул Гонзалез најверојатно на крајот од сезоната ќе го напушти македонскиот клуб и ќе се пресели во ПСЖ. Веќе неколку недели се шпекулираше дека шпанецот… Читај повеќе »

Познатата поп-пејачка Лејди Гага се сврши

Познатата поп-пејачка Лејди Гага се сврши

Поп пејачката Лејди Гага се сврши, а нејзиниот избраник е 17 години повозрасниот Кристијан Карино (48), пренесува „Ју-Ес Викли”. Според анонимни извори, веридбата била тајна и се случила летово, кога идниот сопруг на… Читај повеќе »

На 14-ти ноември во МОБ: МАРС 2017 – најголемата музичка парада на македонската поп-естрада

На 14-ти ноември во МОБ: МАРС 2017 – најголемата музичка парада на македонската поп-естрада

Јубилејното 10-то издание на Македонскиот радиски фестивал – МАРС 2017ќе се одржи на 14  ноември, вторник,  2017 година во МОБ – Скопје. КЦ  Александар Македонски и годинава, се јавува како организатор и продуцент на фестивалот, кој како и до сега е  поддржан од градот Скопје. На него и… Читај повеќе »

Фудбалерите на Вардар тргнаа за Сан Себастијан

Фудбалерите на Вардар тргнаа за Сан Себастијан

Црвено-црните утрово тргнаа кон Сан Себастијан каде што утре (четврток) во 21:05 часот ќе го одиграат четвриот натпревар од елитното натпреварување во Лигата на Европа со екипата на Реал Сосиедат…. Читај повеќе »

Мимикрија – инспиративен краток македонски филм

Мимикрија – инспиративен краток македонски филм

Филмот е одличен опис за психолошкиот феномен на влијанието на групата врз поединечниот став. Спремноста да се направат глупости само за да се биде прифатен од другите и да се… Читај повеќе »

Македонскиот селектор веќе втор месец најдобар тренер на СЕХА лигата

Македонскиот селектор веќе втор месец најдобар тренер на СЕХА лигата

Селекторот на Македонската ракометна репрезентација и тренерот на европскиот актуелен шампион Вардар, шпанецот Раул Гонзалез втор месец по ред е избран за најдобар тренер во СЕХА лигата во изборот што… Читај повеќе »