List/Grid

Занимливости Subscribe to Занимливости

Во Катар, со авиони стигна првата пратка крави

Во Катар, со авиони стигна првата пратка крави

Првата група крави стигна како помош на Катар, односно за намалување на штетите од ембаргото што на таа арапска држава и го наметнаа соседите, соопштија катарските власти. Во пратката од… Читај повеќе »

Вечерно искачување на „Водно“

Вечерно искачување на „Водно“

„Почни со Водно“ е мотото на вечерашното организирано искачување на Водно, кое започнува во 19 часот од пред основното училиште „Кочо Рацин“ над Клиничкиот центар во организација на планинарското друштво… Читај повеќе »

Научници случајно пронајдоа досега најмала позната ѕвезда

Научници случајно пронајдоа досега најмала позната ѕвезда

Тим астрономи од Кембриџ биле во потрага за егзопланети кога случајно наипле на ново откритие – најмала ѕвезда што некогаш е пронајдена. Новата ѕвезда наречена ЕБЛМ ЈО555-57Аб, е оддалечена 600… Читај повеќе »

Истражување: Која нација најмногу, а која најмалку пешачи

Истражување: Која нација најмногу, а која најмалку пешачи

Американски научници собраа податоци од паметни телефони од сите делови на светот, за да утврдат која нација најмногу, а која најмалку пешачи. Смартфоните имаат вградено акцелерометар што ги брои изодените… Читај повеќе »

Нов Зеланд зафатен од зимска бура, 10.000 домаќинства останаа без електрична енергија

Нов Зеланд зафатен од зимска бура, 10.000 домаќинства останаа без електрична енергија

Нов Зеланд денеска го зафати зимска бура, предизвикувајќи блокади во сообраќајот низ целата земја и оставајќи илјадници домаќинства без електрична енергија. Утринава се приземјени сите регионални летови од главниот град… Читај повеќе »

Огромна санта мраз се одвои од Арктикот

Огромна санта мраз се одвои од Арктикот

Огромна санта мраз, тешка илјада милијарди тони се одвоила од Арктикот, соопштија денеска британски научници. -Одвојувањето се случило меѓу понеделникот, 10 јули, и среда, 12 јули, кога парче мраз со… Читај повеќе »

Квери го елиминира Мареј од Вимблдон

Квери го елиминира Мареј од Вимблдон

Сем Квери по голема борба го елиминира првиот рекет и бранител на трофејот на Вимблдон, Енди Мареј, во четвртфиналната рунда на неофицијалното Светско тениско првенство. Во мечот што траеше 2… Читај повеќе »

Охриѓанец ќе му биде соиграч на Леброн Џејмс во Кливленд

Охриѓанец ќе му биде соиграч на Леброн Џејмс во Кливленд

Турскиот репрезентативец Џеди Осман следната сезона ќе игра во НБА лигата, тој реши да ја напушти Европа. Инаку Осман е роден во Охрид. Осман се појави на НБА драфтот во… Читај повеќе »

ОЈО бара куќен притвор за гинеколог кој лажел пациентка дека е бремена

ОЈО бара куќен притвор за гинеколог кој лажел пациентка дека е бремена

Oсновното јавно обвинителство – Скопје отвори истражна постапка против обвинетиот лекар – гинеколог кој во периодот од месец септември 2015 до април 2016 година презентирал состојба на лажна симулирана бременост… Читај повеќе »

ВИДЕО: Фемен упаднаа на концерт на Вуди Ален

ВИДЕО: Фемен упаднаа на концерт на Вуди Ален

Две топлес активистки за заштита на правата на жените го прекинаа концертот џез бендот на Вуди Ален во Хамбург. Американскиот режисер имаше настап во концертна сала, кога што две демонстрантки… Читај повеќе »