List/Grid

Tag Archives: автомобил

Тојота го претстави првиот сериски автомобил на водород

Тојота го претстави првиот сериски автомобил на водород

По 20 години прелиминарни активности на автосалонот во Париз, Тојоа го претстави првиот сериски модел, придвижуван од водород. Тој се наеркува „Fuel Cell Sedan“, а во Јапонија продажбата треба да… Читај повеќе »

ФОТО: 100 километри за 100 денари – можно ли е?

ФОТО: 100 километри за 100 денари – можно ли е?

Иницијативата „Тесла конвојот 2014“ и електричното возило “Тесла модел С” се презентира во Скопје како дел од активностите на Европската недела на мобилност. Економичен и по сите светски стандарди, без… Читај повеќе »

Кој го поседува најскапиот автомобил ?

Кој го поседува најскапиот автомобил ?

Најскапиот автомобил во светот е моделот Type 57SC Atlantic на Bugatti и чини 30 милиони долари. Возилото е сопственост на дизајнерот Ралф Лорен и е дел од неговиот возен парк… Читај повеќе »

ВИДЕО: Новиот автомобил на Путин може да издржи нуклеарен удар

ВИДЕО: Новиот автомобил на Путин може да издржи нуклеарен удар

Објавена е макета од новата руска супер лимузина, Марусија Л2, која ќе ја користи Путин и другите државни функционери. На прв поглед, новата лимузина потсетува на „жабата“ на Цитроен, ќе… Читај повеќе »

Самсунг влегува во автомобилскиот бизнис

Самсунг влегува во автомобилскиот бизнис

Еден од најголемите производители на телевизори и паметни телефони, јужнокорејската “Самсунг“, наскоро има намера да влезе и на пазарот на автомобили со патенти за нов електричен мотор и гуми за… Читај повеќе »

ВИДЕО: Доаѓа автомобилот кој сам вози и се паркира

ВИДЕО: Доаѓа автомобилот кој сам вози и се паркира

Волво почнува со производство на самовозечки автомобил, на улицте на Гетеборг тој ќе се најде во 2017година. Пилот проектот на Волво го поддржува и шведската влада, во производство се околу… Читај повеќе »

Си купил автомобил со биткоин

Си купил автомобил со биткоин

Еден човек од Флорида со биткоин купи електричен автомобил “Теsla S“, што е прв во историјата на автомобилската идустрија што купил со оваа валута,  соопшти американската мрежа Си-Ен-Ен. Купувачот кој… Читај повеќе »

McLaren P1 се продаде како алва

McLaren P1 се продаде како алва

Еден од најпрестижните супер -спортски автомобил на пазарот Мекларен П1 е распродаден за само осум месеци од промоцијата која се одржа на саемот Женева Мотор Шоу . Иако основниот модел… Читај повеќе »

ВИДЕО: Пајакот не може да го однесе – автомобил од 5,5 тони

ВИДЕО: Пајакот не може да го однесе – автомобил од 5,5 тони

Шеикот Хамад бин Хамдаан ал Нахиа од Абу Даби од порано е познат по својот неверојатен рачно изработен автомобил познат како „Џиновски пајак“, овие денови повторно е во фокусот на… Читај повеќе »

ВИДЕО: Германец јавно го уништи своето БМВ од 160.000 долари

ВИДЕО: Германец јавно го уништи своето БМВ од 160.000 долари

Уште еден случај на муштерија незадоволен од својот луксузен автомобил. Наводно, колата многу тропала во возење, а брзините тешко се менувале. Се решил на овој потег откако и по 10-то… Читај повеќе »