List/Grid

Tag Archives: вести

И во наредните денови облачно и дождливо време

И во наредните денови облачно и дождливо време

Утринава под влијание на влажна воздушна маса од Медитеранот насекаде во земјава преовладува облачно време, во западните и источните делови со врнежи од дожд а на планините од снег. Во… Читај повеќе »

Европските земји го повлекуваат златото- дали ни се заканува војна

Европските земји го повлекуваат златото- дали ни се заканува војна

Народната банка на Унгарија врати 100 илјади унци злато од Лондон, наведувајќи го како причина стравот од идните „геополитички кризи“. Меѓутоа, она не е изолиран случај. Вкупната вредност на 3… Читај повеќе »

Францускиот ЕДФ е заинтересиран за проекти во хидроенергија во Србија

Францускиот ЕДФ е заинтересиран за проекти во хидроенергија во Србија

Француските енергетски компании ЕДФ се заинтересирани за развој на хидроелектрични проекти во Србија изјави министерот за рударство и енергија, Александар Антиќ, по состанокот со претставниците на компанијата. “Постои голем интерес… Читај повеќе »

Водата ќе биде следното злато

Водата ќе биде следното злато

Околу 3,6 милијарди луѓе живеат во области со потенцијален недостиг на вода во најмалку еден месец од годината и нивниот број може да се зголеми до 5,7 милијарди лица до… Читај повеќе »

Повисоки цените на производителите на индустриски производи

Повисоки цените на производителите на индустриски производи

Според податоците на Државниот завод за статистика, во јануари 2018 година, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно се повисоки за 0.4% на месечно ниво, а за 2.8% на годишно… Читај повеќе »

Коловозите влажни, кај Маврово и Ѓавато врнежи од снег

Коловозите влажни, кај Маврово и Ѓавато врнежи од снег

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Врнежи од снег со слаб интензитет се бележат во Маврово, додека на Ѓавато снежните врнежи се со умерен интензитет. Автомотосојузот на… Читај повеќе »

Врнежите ќе ги зголемат нивоата на реките, можни излевања

Врнежите ќе ги зголемат нивоата на реките, можни излевања

Зголемување на сливните подрачја на Треска, Пчиња и Кумановска, како и на горните делови на Вардар, Радика, Сатеска, Црн Дрим и Голема (Ресенска), но и покачување на нивото на природните езера,… Читај повеќе »

Облачно и топло време со температура до 21 степен

Облачно и топло време со температура до 21 степен

Времето во Македонија ќе биде умерено до значително облачно и релативно топло со умерен јужен ветер. Во западните и крајните источни делови ќе има повремен локален дожд. Утринската температура ќе… Читај повеќе »

Сообраќајот се одвива по наместа влажни коловози

Сообраќајот се одвива по наместа влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е… Читај повеќе »

Според  листата на светското задолволство на ОН Македонија се наоѓа на 89 место

Според листата на светското задолволство на ОН Македонија се наоѓа на 89 место

Финска е најсреќната земја во светот, според последниот извештај за Светското задоволство на ОН. Тој ги рангира земјите врз основа на шест фактори – БДП-то по глава на човек, траењето на животот… Читај повеќе »