List/Grid

Tag Archives: евровизија

ВИДЕО: Русија ја избра својата претставничка на Евровизија

ВИДЕО: Русија ја избра својата претставничка на Евровизија

Претставник на Русија на годинешната Евровизија во Украина, е Јулија Самоилива. Таа е лице со попреченост, кое се движи во количка, но и со одличен глас, објави „Первиј канал”. На… Читај повеќе »

ВИДЕО: Македонија го претстави евровизискиот спот

ВИДЕО: Македонија го претстави евровизискиот спот

Тијана Дапчевиќ нашата овогодишна евровизиска претставнича, вчера на прес конференција го промовираше евровизискиот видео спот со кој што Македонија ќе се претстави пред европската и светска јавност. Видео спотот за… Читај повеќе »

Даниел сака да ја претставува Македонија на Евровизија

Даниел сака да ја претставува Македонија на Евровизија

По победата на Х Фактор, Даниел ќе тргне на турнеја низ земјите во регионот. Ќе патува со Кики Лесендриќ во САД, а во план е и снимањето на првиот сингл,… Читај повеќе »

Ерменија ќе победи на Евровизија

Ерменија ќе победи на Евровизија

Претставникот на Ерменија на овогодишната Евровизија би можел да ја однесе победата ако се суди според тоа како котира во обложувалниците. Aram MP3, односно Арам Саргсјан, ја изведува песната „Not… Читај повеќе »

ВИДЕО: Оваа песна ќе не претставува на Евровизија

ВИДЕО: Оваа песна ќе не претставува на Евровизија

„Таму кај што припаѓам“ е евровозиската песна со која Тијана Дапчевиќ ќе ја претставува земјава на Евровизија. Музиката е на Дарко Димитров и Лазар Цветкоски, а текстот ена Елена Ристеска… Читај повеќе »

Босна дефинитивно се откажа од Евровизија

Босна дефинитивно се откажа од Евровизија

Босна го откажува учеството на  музичкиот натпревар Евросонг. „Одборот на директори на БХРТ на седница која се одржала во Сараево донеле одлука да не учествуваат на „Евровизија“ во Копенхаген бидејќи не е… Читај повеќе »

Тијана со „Победа“ планира да ја донесе Евровизија во Скопје

Тијана со „Победа“ планира да ја донесе Евровизија во Скопје

Нашата претставничка Тијана Дапчевиќ, ќе се обиде со песната “Победа” да ја импресионира публиката 59-тото издание на Евровизија, кое ќе се одржува од 6. до 10. мај во Данска. Македонката… Читај повеќе »

Турците не сакаат Евровизија, туку Турковизија

Турците не сакаат Евровизија, туку Турковизија

И покрај големите успеси на натпреварите за најдобра песна во Европа и тоа долги низа години, Турција минатата година одлучи да не учествува на Евровизија. Нема да се натпреварува ни… Читај повеќе »

Македонија не влезе во евровизиското финале

Македонија не влезе во евровизиското финале

 Есма и Лозанo, македонските претставници на Евровизија не се пласираа меѓу првите десете земји кои обезбедија пласман во финалната вечер. Патници за големото финале кое ќе се одржи во сабота… Читај повеќе »

Евровизија станува финансиски товар за земјите учеснички

Евровизија станува финансиски товар за земјите учеснички

Босна и Херцеговина го откажа учеството на Евровизија следната година, по минатонеделната одлука која прелиминарно го потврди учеството во Евровизискиот спектакл. Причината е тешката финансиска ситуација во која се наоѓа… Читај повеќе »