List/Grid

Tag Archives: македонија

Како СДСМ ја апдејтираше цезаровата: „раздели па владеј“ во „осиромаши па владеј“

Како СДСМ ја апдејтираше цезаровата: „раздели па владеј“ во „осиромаши па владеј“

Заробена во спрегите на сериозна политичка корумпираност, Македонија не може да се оддалечи барем малку од работ на амбисот, од работ на сиромаштијата, и да се засолни на некое побезбедно… Читај повеќе »

СДСМ со превисок Буџет спротивно на мислењето на јавноста и експертите

СДСМ со превисок Буџет спротивно на мислењето на јавноста и експертите

Големите буџети на државата кои надминуваат над 3 милијарди евра беа редовна критика на сегашната власт кога беше опозиција, па така секојдневно се држеа пресконференции на кои се посочуваше како… Читај повеќе »

Според прогнозите на Светска банка, растот на  бруто домашниот производ годинава ќе биде помал за 0,9 процентни поени во однос на минатата година

Според прогнозите на Светска банка, растот на бруто домашниот производ годинава ќе биде помал за 0,9 процентни поени во однос на минатата година

Според најновиот извештај на Светската банка (објавен 19.10.17 год.), Македонија ќе ја заокружи 2017 година со раст на бруто домашниот производ од 1,5%, или за 0,9 процентни поени помал раст… Читај повеќе »

Министерот Тевдовски се фали со проекти на ВМРО-ДПМНЕ

Министерот Тевдовски се фали со проекти на ВМРО-ДПМНЕ

Членовите на Владата и парламентарната група на СДСМ, се фалат со веќе потпишани договори и отпочнати проекти во времето на мандатот на ВМРО-ДПМНЕ. Имено, проектот на Меѓународната финансиска корпорација (ИФЦ)… Читај повеќе »

Бројот на туристите зголемен за 20.4%

Бројот на туристите зголемен за 20.4%

Бројот на туристите во август 2017 година, во однос на август 2016 година, е зголемен за 20.4%, а бројот на ноќевањата е зголемен за 10.4%, покажуваат податоците на Државниот завод… Читај повеќе »

Во вторник, Македонија ќе се задолжи за нови 24,4 милиони евра

Во вторник, Македонија ќе се задолжи за нови 24,4 милиони евра

На предлог на Министерство за финансии, Владата синоќа донесе одлука за измена на максималниот износ на задолжување преку издавање на државни хартии од вредност. Станува збор за аукција на државни… Читај повеќе »

Статистиката потврди: Македонија е единствената земја во регионот со негативен економски раст

Статистиката потврди: Македонија е единствената земја во регионот со негативен економски раст

Додека сите соседи бележат економски раст, Македонија е во рецесија. Според економската теорија, една држава се смета дека влегла во рецесија, кога нејзината економија два квартала последователно бележи негативна стапка… Читај повеќе »

Странските фирми ја заобиколуваат Македонија

Странските фирми ја заобиколуваат Македонија

Како што пренесува српскиот портал B92, нашиот северен сосед е во сериозни преговори со индијската компанија ТАФЕ која е заинтересирана за оживување на некогашниот гигант ИМТ (индустрија на машини и… Читај повеќе »

Христијан Делев: буџетот беше полн кога ВМРО ДПМНЕ ја напушти Владата, падот на економијата е резултат на стагнирањето на инфраструктурните проекти

Христијан Делев: буџетот беше полн кога ВМРО ДПМНЕ ја напушти Владата, падот на економијата е резултат на стагнирањето на инфраструктурните проекти

На вчерашното гостување на дебатната емисија Економски магазин на Алсат М телевизија универзитетскиот професор и советник на владата на Зоран Заев самиот призна дека Македонската економија се наоѓа пред рецесија!… Читај повеќе »

ВИДЕО: Постои уште една Македонија, во длабочините на Амазон

ВИДЕО: Постои уште една Македонија, во длабочините на Амазон

Во длабочините на Амазонската џунгла постои село по име Македонија, кое ја собрало убавината на целиот свет. Селото се наоѓа на брегот на колумбиски Амазон и има 800 жители, од… Читај повеќе »