List/Grid

Tag Archives: србија

Српските власти се репер како се води држава. Србија оствари суфицит од 672 милиони евра

Српските власти се репер како се води држава. Србија оствари суфицит од 672 милиони евра

Премиерката на нашиот северен сосед, Ана Брнабиќ изјави дека Србија, оствари суфицит од 80 милијарди динари и дека нејзините граѓани треба да бидат горди на фантастичниот резултат. „Наместо планираниот дефицит… Читај повеќе »

Српската Влада треба да биде пример како се води држава.  Светска банка ја оцени Србија како најдобра во Југоисточна Европа

Српската Влада треба да биде пример како се води држава. Светска банка ја оцени Србија како најдобра во Југоисточна Европа

Успешното и одговорно работење на српските власти, наиде на пофалби од Светска банка, која вчера ја прогласи Србија за најдобра земја во Југоисточна Европа во насока на спроведување на економски… Читај повеќе »

Србија преминува во „кешлес економија“

Србија преминува во „кешлес економија“

Како што пренесуваат српските портали, премиерката на нашиот северен сосед, Ана Брнабиќ најави дека ќе преземе мерки за охрабрување на безготовинското плаќање во Србија. -Очекувам дека во следните неколку месеци… Читај повеќе »

Србите му покажаа на Заев како се води држава. За 100 дена Влада, 2.778 нови работни места

Србите му покажаа на Заев како се води држава. За 100 дена Влада, 2.778 нови работни места

Како што пренесува српскиот портал B92, за 100 дена, новата влада на нашиот северен сосед реализирала 7 договори со странски компании кои ќе отворат нови 2.778 работни места. „Во првите… Читај повеќе »

Странските фирми ја заобиколуваат Македонија

Странските фирми ја заобиколуваат Македонија

Како што пренесува српскиот портал B92, нашиот северен сосед е во сериозни преговори со индијската компанија ТАФЕ која е заинтересирана за оживување на некогашниот гигант ИМТ (индустрија на машини и… Читај повеќе »

Милановиќ: Границата со Србија денеска или утре ќе биде отворена за транспорт

Милановиќ: Границата со Србија денеска или утре ќе биде отворена за транспорт

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ денеска изјави дека планира да ја отвори за транспорт границата со Србија денеска или утре. – Имам интензивни консултации со соработниците за анулирање, денеска или утре,… Читај повеќе »

Хан: Србија следната година ќе почне преговори со ЕУ

Хан: Србија следната година ќе почне преговори со ЕУ

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан изјави дека Србија предводена од премиерот Александар Вучиќ претставува фактор на стабилност во регионот и изрази надеж дека на почетокот од следната година ќе биде… Читај повеќе »

Државната администрација во Србија за три години треба да се намали за 70.000 вработени

Државната администрација во Србија за три години треба да се намали за 70.000 вработени

Бројот на вработени во државната администрација во Србија од 2015 до 2017 година ќе се намалува за 20.000 до 25.000 годишно. Овој план е дел од фискалната стратегија на српската… Читај повеќе »

Србија скапо го плаќаше Косово

Србија скапо го плаќаше Косово

Најавите на Приштина дека ќе бара воена отштета, како и материјални добра и српското културно наследство, не треба да бидат изненадување, вели социологот Слободан Вуковиќ. – Се работи за континуитет… Читај повеќе »

Ќе бараат да го признаеме Косово за членство во ЕУ

Ќе бараат да го признаеме Косово за членство во ЕУ

Апсолутно сум сигурен дека ќе се најдеме пред избор или Косово или Европа и на тоа треба да сме подготвени, изјави српскиот претседател Томислав Николиќ. – Брисел ќе не соочи… Читај повеќе »