List/Grid

Tag Archives: топ

Наместо предвидените 24,4 милиони евра, Владата денес ја задолжи државата за 39,75 милиони евра

Наместо предвидените 24,4 милиони евра, Владата денес ја задолжи државата за 39,75 милиони евра

Државата денеска се задолжи за нешто повеќе од 39,7 милиони евра, или за 15,4 милиони евра повеќе од планираниот износ. Станува збор за државни хартии од вредност составена од: 12-месечни… Читај повеќе »

Вработените во фабриката „Еурокомпозит“ протестираат

Вработените во фабриката „Еурокомпозит“ протестираат

Вработените во прилепската фабрика „Еурокомпозит“ протестираат од изутринава кај бензинската пумпа „Лукоил“. Претседателот на основната синдикална организација Петар Чулиноски изјави дека со овој протест се бара исплата на заостанатите плати…. Читај повеќе »

Негативните ефекти од прогресивното задолжување на Македонија во последниот период

Негативните ефекти од прогресивното задолжување на Македонија во последниот период

Во последните два квартала Македонија западна во рецесија, а расте учеството на внатрешниот, надворешниот и вкупниот јавен долг во бруто домашниот производ. Што значи јавен долг, а што внатрешен и… Читај повеќе »

Судбината на „Фени Индустри„ сеуште неизвесна

Судбината на „Фени Индустри„ сеуште неизвесна

Фени Индустри сеуште е пред стечај. Ветувањата дека ќе се најде нов купец и дека фабриката ќе почне да работи уште не се исполнети. Имено, актуелниот вице-премиер Кочо Анѓушев изјави… Читај повеќе »

Министерот Тевдовски се фали со проекти на ВМРО-ДПМНЕ

Министерот Тевдовски се фали со проекти на ВМРО-ДПМНЕ

Членовите на Владата и парламентарната група на СДСМ, се фалат со веќе потпишани договори и отпочнати проекти во времето на мандатот на ВМРО-ДПМНЕ. Имено, проектот на Меѓународната финансиска корпорација (ИФЦ)… Читај повеќе »

Србите му покажаа на Заев како се води држава. За 100 дена Влада, 2.778 нови работни места

Србите му покажаа на Заев како се води држава. За 100 дена Влада, 2.778 нови работни места

Како што пренесува српскиот портал B92, за 100 дена, новата влада на нашиот северен сосед реализирала 7 договори со странски компании кои ќе отворат нови 2.778 работни места. „Во првите… Читај повеќе »

Бројот на туристите зголемен за 20.4%

Бројот на туристите зголемен за 20.4%

Бројот на туристите во август 2017 година, во однос на август 2016 година, е зголемен за 20.4%, а бројот на ноќевањата е зголемен за 10.4%, покажуваат податоците на Државниот завод… Читај повеќе »

Лозарите денеска протестираа пред Винарската визба „Повардарие“. Причина за тоа е што државата дозволила да се извезе вино од визбата без да им се плати долгот на лозарите.

Лозарите денеска протестираа пред Винарската визба „Повардарие“. Причина за тоа е што државата дозволила да се извезе вино од визбата без да им се плати долгот на лозарите.

Како што пренесува Сител, всушност станува збор за блокада. -Блокирани се двете капии на винаријата и не дозволуваме влез или излез на било каков имот на винарската визба. Овој протест… Читај повеќе »

Кршење на изборниот законик со рестартирање на Југохром пред избори

Кршење на изборниот законик со рестартирање на Југохром пред избори

Владата најави дека фабриката „Југохром“ од Јегуновце ќе почне со работа кон крајот на мај или на почетокот на јуни наредната година а планирано е да се постави и филтер… Читај повеќе »

Доколку СДСМ продолжи со ова темпо на задолжување, до крајот на мандатот ќе ја задолжи државата за 5,5 милијарди евра

Доколку СДСМ продолжи со ова темпо на задолжување, до крајот на мандатот ќе ја задолжи државата за 5,5 милијарди евра

Од први јуни годинава, заклучно со вторник наредната недела (17.10.17), што по основ на задолжување, што по основ на топење на девизните резерви, новата влада на Социјалдемократскиот сојуз ќе ја… Читај повеќе »