List/Grid

Tag Archives: храна

Пакувањето e исто, содржината – не

Пакувањето e исто, содржината – не

Потрошувачите во Источна Европа одамна откриле дека европските производители им испраќаат храна со исти имиња, но со понизок квалитет и сосема различен вкус. Европското законодавство им дозволува на производителите да… Читај повеќе »

Македонската храна повторно на популарните светски интернет портали

Македонската храна повторно на популарните светски интернет портали

Пробајте боза, ракија и вино, пинџур, макало, биено сирење и шкембе чорба, научете како се прават традиционални домашни пецива, наведува Интрепид травел во написот „Македонија: земја на питите, страста и… Читај повеќе »

Хафингтон Пост: Македонската храна скриено богатство

Хафингтон Пост: Македонската храна скриено богатство

Македонската храна е скриено богатство и заслужува поголемо внимание. Ова е насловот на блогот што го објави Лишаи Кауфер, ПР косултант за храна и пијалаци, на агрегаторот за вести Хафингтон… Читај повеќе »

АХВ: Македонија има безбедна храна, а обвинувањата се со политичка позадина

АХВ: Македонија има безбедна храна, а обвинувањата се со политичка позадина

Во последниот период очигледно е дека нападот врз Агенцијата за храна и ветеринарство е насочен од политички аспект бидејќи досега сите оние наводни критични наводи кои беа изнесени во јавноста… Читај повеќе »

Отворен ден на Агенцијата за храна и ветеринарство во Охрид

Отворен ден на Агенцијата за храна и ветеринарство во Охрид

Претставници на Агенцијата за храна и ветеринарство на Република Македонија денеска во Охрид имаа средба со стопански субјекти и поединци што се јавуваат како оператори со храна од Охридско-струшкиот регион…. Читај повеќе »

Македонија меѓу земјите што најмногу фрлаат храна

Македонија меѓу земјите што најмногу фрлаат храна

Во Македонија се фрла речиси една четвртина од вкупното количество храна со која манипулираат маркетите, рестораните, производителите и дистрибутерите. Ова го покажува истражувањето спроведено во рамки на проектот „Храната за… Читај повеќе »

Салоне дел Густо: Производителите и потрошувачите да се среќаваат и надвор од пазарите

Салоне дел Густо: Производителите и потрошувачите да се среќаваат и надвор од пазарите

Секојдневните навики на свесниот потрошувач се многу повеќе од едноставното купување храна. Тој истражува како зеленчукот и овошјето што ги става во кошничката се произведени, сака да знае за нивното… Читај повеќе »

Македонски производители и готвачи на Светскиот саем за традиционална храна во Торино

Македонски производители и готвачи на Светскиот саем за традиционална храна во Торино

Дваесет македонски производители од денеска до 26 септември учествуваат на најголемиот меѓународен саем за храна Тера Мадре Салоне дел Густо 2016 во Торино, Италија. На настанот присуствуваат 5.000 претставници од… Читај повеќе »

Седумнаесет македонски компании на Саемот „World food 2016“ во Москва

Седумнаесет македонски компании на Саемот „World food 2016“ во Москва

Седумнаесет македонски компании ќе учествуваат на Саемот „World food 2016“ („МИР ПИТАНИЕ 2016“), што ќе се одржи од 12 до 15 месецов во Москва, соопшти Македонско-руската стопанска комора, организатор на… Читај повеќе »

Македонскиот биодиверзитет на Тера Мадре Салоне дел Густо 2016

Македонскиот биодиверзитет на Тера Мадре Салоне дел Густо 2016

Македонските производители и оваа година ќе бидат дел од Тера Мадре Салоне дел Густо, најважниот меѓународен настан посветен на културата на храната што го организира Слоу Фуд од 22 до… Читај повеќе »