List/Grid

Tag Archives: храна

Тајланд пример за решавање на глобалната криза со храната

Тајланд пример за решавање на глобалната криза со храната

За кого како. Истражувачите укажуват дека Тајланд е пример во светот за тоа како да се излезе на крај со глобалната криза со храната – одгледувајќи инсекти за исхрана. Организацијата… Читај повеќе »

Ќе поевтини ли лебот?

Ќе поевтини ли лебот?

Богатата жетва ќе предизвика пад на откупната цена на житариците, а со тоа и на лебот. Од сојузот на земјоделци велат дека ќе има намалување на цената на пченицата иако… Читај повеќе »

Организираниот криминал влезе и во кујната

Организираниот криминал влезе и во кујната

Голема операција на кинеската полиција насочена на разбивање на криминалот поврзан за производство и продажба на храна. Затруено месо на глувци и патки се продавало како јагнешко месо. Индустриското загадување… Читај повеќе »

ДОМ почнува кампања против генетски модифицираната храна

ДОМ почнува кампања против генетски модифицираната храна

Демократската обнова за Македонија започнува кампања против генетски модифицираната храна (ГМО) која претставува потенцијална опасност по здравјето на луѓето и закана за животната средина. – ДОМ го дели ставот на… Читај повеќе »

Скакулците, мравките и бубачките храна на иднината

Скакулците, мравките и бубачките храна на иднината

Организацијата за храна и земјоделство на ОН (ФАО) соопшти дека проблемите со гладта во светот би можеле да се решат доколку за исхрна на луѓето и домашните животни почнат да… Читај повеќе »

ФАО: Цените се храната растат трет месец по ред

ФАО: Цените се храната растат трет месец по ред

Цените на храната се зголемија во април на меѓународните пазари трет последователен месец, како резултат на зголемувања на цените на млечните производи, објави Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите… Читај повеќе »

Револуција на повидок: Храна од дрвја

Револуција на повидок: Храна од дрвја

Научно истражувачкиот тим на Универзитетот Вирџинија подолго време успешно претвора целулоза во скроб. Ако дополнителните истражувања се потврдат како успешни, би било револуционерно откритие во нашиот систем на исхрана. Целулозата… Читај повеќе »

Прехранбената индустрија стравува од колапс по влезот на Хрватска во ЕУ

Прехранбената индустрија стравува од колапс по влезот на Хрватска во ЕУ

Хрватската прехранбена индустрија е на нозе! Со укинувањето на царината за храна од ЕУ која се движи од 10 до 40%, трговците полиците ќе ги наполнат со увoзнa стока. Од… Читај повеќе »

Зеленчукот поскапел за 31%

Зеленчукот поскапел за 31%

Цените на мало во април годинава во однос на претходниот месец бележат пораст од 0,9 отсто, а трошоците на живот пораст за 1,3 отсто. Според податоците на Државниот завод за… Читај повеќе »

ВИДЕО: Колку храна можете да купите за 5 долари во различни земји?

ВИДЕО: Колку храна можете да купите за 5 долари во различни земји?

За иста сума пари во различни змеји можете да купите различна стока. Колку точно храна можете да купите за 5 долари во различни земји проверете во следната видео анимација која… Читај повеќе »