List/Grid

Tag Archives: храна

ПОПОВСКИ: Храната се мониторира и е безбедна

ПОПОВСКИ: Храната се мониторира и е безбедна

Гарантирам дека храната е безбедна и контролирана на највисоко ниво. Граѓаните може да бидат мирни, мониторирањето се спроведувало и се спроведува, изјави денеска директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство… Читај повеќе »

ВИДЕО: Од ништо до сендвич за 1.500 долари

ВИДЕО: Од ништо до сендвич за 1.500 долари

Размислувајќи за своето омилено јадење, Енди Џорџ одлучи да направи сендвич така што сите неопходни состојби сам ги направил. Според „Хафингтон пост“, овој 28-годишен корисник на ЈуТјуб не сакаше да… Читај повеќе »

Нови правила за означување на прехранбените производи од 13 ноември

Нови правила за означување на прехранбените производи од 13 ноември

Од 13 ноември операторите на храна ќе треба да се придржуваат до новиот правилник кој налага строги одредби за означување на прехранбените производи. Задолжително ќе треба да биде означено името… Читај повеќе »

Русија уништи 290 тони увезена храна

Русија уништи 290 тони увезена храна

Руската Служба за ветеринарен и фитосанитарен надзор „Росељхознадзор“ соопшти дека денеска се уништени 290 тони прехранбени производи, кои се опфатени со санкции, а одземени се 407 тони храна. Декретот за… Читај повеќе »

Атина тврди: има храна и лекови во Грција

Атина тврди: има храна и лекови во Грција

Грчкото Министерство за економија, инфрастурктура, трговска морнарица ги демантира тврдењата кои се појавија во медиумите за недостиг на храна во земјата, јави ТАСС. Пред референдумот во Грција на 5 јули,… Читај повеќе »

Македонците повеќе сакаат домашни отколку странски прехранбени производи

Македонците повеќе сакаат домашни отколку странски прехранбени производи

Кај македонските граѓани постои голема свест и волја за купување домашни производи доколку го задоволуваат очекуваниот квалитет. Претежно од прехранбената индустрија одбираат домашни пред производи од други држави, покажува истражувањето… Читај повеќе »

Јајцата ве прават подобри луѓе

Јајцата ве прават подобри луѓе

Врз основа на истражувањето спроведено на Институтот Лејден во Холандија, докажано е дека состојката која се наоѓа во јајцата делува на мозокот, така што ги наведуваат луѓето да бидат многу… Читај повеќе »

ТРИЛ ЛИСТ: Македонија на 22 место во светот по најдобра понуда на традионална храна

ТРИЛ ЛИСТ: Македонија на 22 место во светот по најдобра понуда на традионална храна

Пастрамајлијата, ајварот, гравчето во тавче и вината се специјалитетите по кои Македонија ја препознаваат гурманите во светот. Токму овие национални специјалитети придонесоа Македонија да се најде на 23. место на… Читај повеќе »

Данска е европски лидер во производство на здрава храна

Данска е европски лидер во производство на здрава храна

Данска е водечка европска земја во однос на производството на органска храна по глава на жител, а во однос на расположивите обработливи површини, од кои над девет отсто се сертифицирани… Читај повеќе »

Македонските производи во ЕУ од денеска по новите правила за означување на храната

Македонските производи во ЕУ од денеска по новите правила за означување на храната

Македонските компании кои извезуваат на европскиот пазар, од денеска според новите правила за означување на храната во ЕУ, на декларациите треба јасно да го наведат потеклото, нутритивните табели, отстапките во… Читај повеќе »