List/Grid

Tag Archives: храна

Помина времето на евтина храна

Помина времето на евтина храна

Експертите се плашат од големиот раст на цените на прехранбените производи во идната деценија во светот, но за жал и кај нас. Времето на евтина храна е зад нас, се… Читај повеќе »

Хафингтон пост: Дали генетски модификуваната храна е штетна?

Хафингтон пост: Дали генетски модификуваната храна е штетна?

Генетски модификувана (ГМ) пченица мистериозно се појави на поле во Орегон, и се додека не постојат докази дека житото е влезено во синџирот на исхрана, експертите велат дека е тоа… Читај повеќе »

Мисли. Јади. Заштеди

Мисли. Јади. Заштеди

Секој шести човек на светот заминува на спиење гладен, додека секој ден повеќе од 20.000 деца помали од пет години умираат од глад, покажаа податоците на Организацијата за храна и… Читај повеќе »

ГРАФИКОН: Што јадат Кинезите

ГРАФИКОН: Што јадат Кинезите

Светот годинава ќе изеде 112 милиони тони свинско месо. Половина од тоа ќе заврши на кинеските трпези. Еве како изгледа менито на нацијата.

Храната ќе поскапи за 40%

Храната ќе поскапи за 40%

Цените на харана ќе пораснат за 10 до 40 проценти во следната деценија, а владите треба да ги поттикнат инвестициите за земјоделско производство, предвидуваат Организацијата на Обединети нации за храна… Читај повеќе »

Најголемата ГМО компанија се откажа од извозот на пченица во Европа

Најголемата ГМО компанија се откажа од извозот на пченица во Европа

Најголемата светска компанија за производство на генетски модифицирана храна (ГМО) „Монсанто“, го откажа извозот на ГМО пченица во Европа, по протестот „Марш против Монасанто“ кој се одржа во 52 земји…. Читај повеќе »

Македонските извозни капацитети претставени во Филипини

Македонските извозни капацитети претставени во Филипини

Извозните капацитети на Македонија беа претставени на Меѓународниот саем на храна во Манила, главниот град на Филипини. Извршниот директор на Македонскиот совет за надворешна трговија Азија – Пацифик Владимир Кофчегарски… Читај повеќе »

Ќе се забрзува транзитот на храна

Ќе се забрзува транзитот на храна

Се интензивираат активностите за забрзување и олеснување на увозот и транзитот со храна. Технички се доопремуваат граничните премини и аеродромите, се изготвуваат системски решенија и се планира зголемување на бројот… Читај повеќе »

Коњановски: Наша цел е да произведеме повеќе храна

Коњановски: Наша цел е да произведеме повеќе храна

По шест години ефектите од реформите и поддршката во земјоделството се повеќе од очигледни. Но, тука не треба и не смееме да застанеме. Постигнатите резултати мора да бидат поттик за… Читај повеќе »

Следниот пат кога ќе фрлате храна помислете на ова

Следниот пат кога ќе фрлате храна помислете на ова

Анаеробниот дигестер на Крогер ко. во Комптон, користи непродадена храна од Ралфс и Фуд фор лес, и ја претвора во 13 милиони киловатчасови струја на годишно ниво. Што се случува… Читај повеќе »