List/Grid

Tag Archives: top

Дневен извештај од светските берзи 21.03.2018

Дневен извештај од светските берзи 21.03.2018

Евра зајакна во однос на доларот. Цените на златото се во пораст, додека доларот е во опаѓање. Цените на биткоинот полека се опоравуваат. S & P500

Голем пад на акциите на Фејсбук

Голем пад на акциите на Фејсбук

Вредноста на Фејсбук падна за 34 милијарди долари, објави СНН, со што Марк Закерберг стана “полесен” за пет милијарди долари. Акциите на Фејсбук паднаа за шест отсто. Ова е најголем… Читај повеќе »

Компаниите на ЕУ го ограничуваат бизнисот во Обединетото Кралство

Компаниите на ЕУ го ограничуваат бизнисот во Обединетото Кралство

Секоја седма компанија од Европската унија која работи во Обединетото Кралство пресели дел од работните места од таа земја во страв од проблеми по Брексит, покажаа анкетите. Обемот на операции… Читај повеќе »

“Фолкваген” инвестира дополнителни 340 милиони долари во фабрика во САД

“Фолкваген” инвестира дополнителни 340 милиони долари во фабрика во САД

Германскиот автомобилски гигант “Фолксваген” објави дополнителни 340 милиони долари инвестиции во развојот на производство на спортско производство во САД, и покрај зголемените тензии во меѓународната трговија. Компанијата најави дека парите… Читај повеќе »

Македонски проблем: многу правници и економисти, малку градежници и инженери

Македонски проблем: многу правници и економисти, малку градежници и инженери

  Македонскиот пазар на труд има сериозни дисбаланси – при стапка на невработеност од 21.9% најголем дел од компаниите не можат да најдат соодветен и квалификуван кадар. Образовниот систем произведува… Читај повеќе »

Инвеститорите инвестираа рекордни 43 милијарди долари во фондови

Инвеститорите инвестираа рекордни 43 милијарди долари во фондови

Минатата недела глобалните инвеститори инвестираа 43 милијарди долари во акционерски инвестициски фондови и ЕТФ. 34,9 милијарди американски долари беа инвестирани во фондови финансирани од САД, според податоците на EPFR обработени… Читај повеќе »

Тиквеш АД Скопје забележа раст на приходите и добивката во 2017 година

Тиквеш АД Скопје забележа раст на приходите и добивката во 2017 година

Вкупните приходи забележаа раст од 12%, односно зголемување за 152,5 мил. денари. Растот се должи на зголемените приходи генерирани од домашниот пазар (за 7%) и од странските пазари (за 18%)…. Читај повеќе »

Бетон АД Скопје со намалена добивка за 2017 година

Бетон АД Скопје со намалена добивка за 2017 година

Во периодот јануари-декември 2017 година ДГ Бетон АД Скопје оствари добивка во износ од 32.975.313 денари, што е намалена во однос на претходната година кога изнесувала 88.364.000 денари. Приходите од продажба изнесуваат… Читај повеќе »

Битиќи: Владата нема концепт за економски развој

Битиќи: Владата нема концепт за економски развој

Планот за економски раст, што со толку помпезност го презентираше Владата пред девет месеци, во себе има многу принципиелни и суштински проблеми, затоа што од една Влада се очекува да… Читај повеќе »

Германија сака да ја спречи Кина да превзема германски компании

Германија сака да ја спречи Кина да превзема германски компании

Германската покраина Баварија ќе бара построги ограничувања за кинеското стекнување на сопственички интереси во германските компании. Според весникот “Аугсбургер Аллегра”, германските власти во иднина треба да го проверат странското преземање… Читај повеќе »