List/Grid

Tag Archives: vesti

Денес сончево и топло, утре врнежи од дожд

Денес сончево и топло, утре врнежи од дожд

Времето денес е умерено облачно кон југот и особено југоистокот со подолги сончеви периоди. По должината на Повардарјето ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Претежно во западните и источните… Читај повеќе »

Сообраќајот се одвива по наместа влажни коловози

Сообраќајот се одвива по наместа влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е… Читај повеќе »

“Snap” би можел да стане профитабилен и порано од очекуваното

“Snap” би можел да стане профитабилен и порано од очекуваното

Компанијата Snap, позната по својата социјална мрежа Snapchat, донесе многу изненадувања во првата година на берзата. Најновото изненадување доаѓа во форма на соопштение кое би можело да стане профитабилно. Зголемувањето… Читај повеќе »

Претпладне сончево, попладне дожд

Претпладне сончево, попладне дожд

Изутринава времето е претежно сончево со мала облачност, само на повисоките места дува слаб ветер од претежно од јужен правец. Претпладне сончево и релативно топло. Попладне облачноста ќе се зголемува… Читај повеќе »

Амазон троши милијарда долари за аквизиција на нов стартап

Амазон троши милијарда долари за аквизиција на нов стартап

Амазон планира да потроши милијарди долари за купување на паметни ѕвона за влезната врата. Амазон го зема прстенот, стартување за создавање безбедносни ѕвона на влезната врата, која има камера во… Читај повеќе »

Укината забраната за товарни возила на Пресека и на патот Струга-ГП Ќафасан

Укината забраната за товарни возила на Пресека и на патот Струга-ГП Ќафасан

Забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Кичево – Охрид преку планински премин Пресека е укината во 11:15 часот, информира АМСМ. Исто така укината е и забраната… Читај повеќе »

Укината забраната за камиони кај Стража

Укината забраната за камиони кај Стража

Забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Гостивар – Кичево преку Стража е укината. Од Автомотосојузот на Македонија известија дека забраната престанува да важи од 13 часот.

Еврото и златото во  благ пад, доларот бележи раст

Еврото и златото во благ пад, доларот бележи раст

Европските берзи  бележат скромен пад, додека акциите на Фолксваген на почетокот на тргувањето беа стабилни. Францускиот индекс КАК 40 падна за 0,4 отсто попладне, германскиот DAX за 0,4 проценти и… Читај повеќе »

Денар:График на денот: Ограничениот даночен ефект врз економијата

Денар:График на денот: Ограничениот даночен ефект врз економијата

Дали сакате да ја зајакнете економијата со намалување на даноците? Не постои начин! Сакате да ја oживеете економијата со воведување повисоки даноци? Не можете! Даночната политика не е одржлива алатка… Читај повеќе »

Денар:„Црната листа“ на даночни раеви на ЕУ ќе вклучува 25 земји

Денар:„Црната листа“ на даночни раеви на ЕУ ќе вклучува 25 земји

  Повеќе од 20 земји најверојатно ќе влезат во „црната листа“ на Европската унија (ЕУ) на даночни засолништа. Листата составена од работната група на Советот на ЕУ, која се состои… Читај повеќе »