Економија 12.06.2024 08:30

Акциите на „Епл“ скокнаа на рекордно високо ниво

Акциите на „Епл“ скокнаа на рекордно високо ниво

Вчера на Волстрит се тргуваше претпазливо бидејќи инвеститорите не сакаа да преземаат премногу ризик пред пораките на ФЕД и извештаите за инфлацијата во САД, при што С&П 500 и Насдак пораснаа благодарение на скокот на цената на акциите на „Епл“.

Индексот Дау Џонс загуби 0,31 отсто, на 38.747 поени, додека С&П 500 зајакна 0,27 отсто, на 5.375 поени, а индексот Насдак зајакна 0,88 отсто, на 17.343 поени.

С&П 500 и Насдак се зголемија благодарение на скокот на цената на акциите на „Епл“ од 7 отсто до рекордни 207 долари, откако компанијата ги претстави подобрувањата на вештачката интелигенција на своите нови модели на уреди, кои би требало да ја зголемат продажбата.

Но, тргувањето беше претпазливо бидејќи инвеститорите не сакаа да преземаат ризици пред извештајот за потрошувачките цени, објавен во среда, кој ќе покаже дали инфлацијата во САД се намалува.

Дополнително, во среда челниците на американската централна банка ќе објават соопштение од дводневната седница.

Никој не очекува намалување на каматните стапки бидејќи инфлацијата останува покачена, но инвеститорите се надеваат дека претставниците на ФЕД ќе покажат оптимизам во најновите економски и монетарни проекции.

Цените на акциите силно се зголемуваат со месеци поради шпекулациите дека ФЕД агресивно ќе ги намали каматните стапки оваа година, што ќе го поддржи економскиот раст.

Сепак, овие шпекулации стивнаа бидејќи сите најнови податоци покажуваат дека инфлаторните притисоци во САД се се уште силни, а пазарот на трудот е сè уште силен.

Поради ова, пооптимистичките аналитичари сега очекуваат две намалувања на каматните стапки оваа година, и попесимистичко, а можеби и никакво намалување.

И на европските берзи вчера паднаа цените на акциите. Лондонски ФТСЕ индексот ослабе за 0,98 отсто, на 8.147 поени, додека франкфуртски Дакс (DAX) се лизна за 0,68 отсто, на 18.369 поени, а париски CAC за 1,33 отсто, на 7.789 поени.