Актуелно 19.04.2019 14:43

Али Ахмети го подготвува Талат Џафери да биде претседател на Македонија

Али Ахмети го подготвува Талат Џафери да биде претседател на Македонија

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, изјави дека за нив е прифатливо претседателот на државата да се избира и во Собранието, доколку не биде обезбеден потребниот цензус на претстојните претседателски избори.

-Ние оваа тема ја потегнавме пред 10 години. Тогаш немавме поддршка од нашите меѓународни пријатели, но сега изгледа дека е оправдано да се мисли на такво нешто. Претседателот може да се избира и во Собранието, и мислам дека е тоа оправдано, рече Ахмети во синоќешното интервју за ТВ 21.

Али Ахмети со ваквите ставови го спрема Талат Џафери да биде претседател на Македонија.