Економија 04.12.2023 11:05

Биткоинот се искачи над 40.000 долари за прв пат по 19 месеци

Биткоинот се искачи над 40.000 долари за прв пат по 19 месеци

Биткоинот ја помина границата од 40.000 долари во Азија за прв пат оваа година во понеделникот, зајакната со очекуваното одобрување на биткоин фондот со кој се тргува преку берза и облози за намалување на каматните стапки во САД.

Најголемата криптовалута во светот порасна за повеќе од 4% во Азија во понеделникот на 19-месечен максимум и се тргуваше до 41.520 долари во 12:30 часот по ET, според податоците на Coin Metrics. Ова е прв пат од мај 2022 година, биткоинот да го надмине нивото од 40.000 долари, според LSEG. Биткоинот сега е зголемен за повеќе од 145% од почетокот на годината до денес.

Ова доаѓа по скандалите што го потресоа пазарот, вклучувајќи го и колапсот на крипто берзата FTX минатиот ноември. Минатиот месец, основачот на FTX, Банкмен-Фрид, беше прогласен за виновен за сите седум кривични пријави поднесени против него во врска со колапсот на неговата крипто империја.

„Сега кога 40.000 американски долари се повторно разгледани за прв пат во скоро 19 месеци, 48.000 и 52.000 долари се чини дека се следните значајни линии во песокот“, рече Антони Тренчев, ко-основач на фирмата за дигитални средства Nexo.

CNBC минатата недела објави дека претставници на американската Комисија за хартии од вредност се сретнале со претставници од Grayscale, BlackRock и Nasdaq. Во белешката, SEC соопшти дека се сретнала со Grayscale во четвртокот за потенцијална конверзија на Grayscale Bitcoin Trust во ETF. SEC претходно го блокираше овој потег, но Grayscale ја оспори одлуката на суд и победи.

Тоа ја зголеми довербата на пазарот дека биткоин ЕТФ на крајот може да биде одобрен, зголемувајќи ја цената на најголемата криптовалута во светот.

„Колку брзо биткоинот ќе маршира кон 50.000 долари може да зависи од тоа кога ќе се одобри Spot-Bitcoin ETF, па дури и тогаш нема гаранција дека долгоочекуваниот потег на SEC ќе ја зголеми цената до небо“, рече Тренчев.

За време на разговорот на 1 декември, претседателот на Федералните резерви Џером Пауел рече дека е премногу рано да се зборува за намалување на каматните стапки и дека централната банка ќе ја „одржи политиката цврста“ додека креаторите на политиката не бидат уверени дека инфлацијата цврсто се вратила на 2%.

()