Финансии 19.12.2018 10:34

Биткоинот се враќа во игра: Скок од 11 проценти за само еден ден

Биткоинот се враќа во игра: Скок од 11 проценти за само еден ден

Вредноста на биткоинот по еден месец пад се искачи на повеќе од 3.400 долари, што се должи на зголемената побарувачка на оваа криптовалута во Јапонија и Хонг Конг.

На платформата “Bitstamp”, биткоинот забележа најголем дневен пораст од 28 ноември, скокајќи за дури 11 отсто, објави Б92.

Вредноста на најпознатите криптовалути падна за околу 80 проценти во однос на минатиот декември. Само во последните три месеци биткоинот се стопи речиси за 50 проценти.

Да потсетиме, минатата година, цената на биткоинот на кратко време достигна 19.511 долари, а потоа почна потоп од епични пропорции, а криптовалутата изгуби 82 отсто од нејзината вредност.