Економија 15.05.2018 12:34

Daimler ќе купува батерии за своите електромобили од конкурент на Tesla

Daimler ќе купува батерии за своите електромобили од конкурент на Tesla

Германскиот концерн Daimler AG избра снабдувач на батерии за своите електрични автомобили. Тоа е кинеска компанија чии стапки на раст се извонредни во последниве неколку месеци, објави Motor1.

Германскиот производител потпишал договор со China’s Contemporary Amperex Technology (CATL), но се уште не е јасно кои модели на германската марка ќе добијат батерии од овој производител – дали само оние кои се произведуваат во Кина и се продаваат во азискиот регион, или и оние кои се достапни и на други континенти.

Самата CATL е добро позната во автомобилските средини. Таа работи главно со кинескиот производител на електрични возила BYD и со јапонскиот производител на електроника Panasonic, но соработува исто со PSA, Hyundai, BMW, BAIC, Geely, Yutong, SAIC, Foton, како и со производителите на автобуси Zhongtong Bus и Xiamen King Long.

Во Daimler се надеваат дека до 2025 година, електричните модели на концернот ќе чинат толку, колку и оние со традиционални погони, а за тоа се потребни поевтини батерии. За возврат China’s Contemporary Amperex Technology веќе собра 2 милијарди долари, откако пушти акции на берзите, а оваа сума ќе овозможи изградба на фабрика за производство на батерии, слична на онаа на Tesla.

Интересно е дека гигафабриката на компанијата на Елон Маск во Невада произведува 35 гигаватна електрична енергија, а плановите се во 2020 година моќноста да скокне за 3 пати. За возврат, кинеската фабрика, која пак ќе проработи во 2020 година, ќе понуди 50 гигавати.