Економија 05.07.2024 13:45

Џеф Безос ќе продаде акции на Амазон во вредност од околу 5 милијарди долари

Џеф Безос ќе продаде акции на Амазон во вредност од околу 5 милијарди долари

Основачот и извршен претседател на Амазон, Џеф Безос, планира да продаде акции вредни речиси 5 милијарди долари во гигантот за е-трговија, покажа регулаторното поднесување, откако акциите на неговата компанија достигнаа рекордно високо ниво.

Предложената продажба на 25 милиони акции беше обелоденета во известувањето поднесено по пазарното време во вторникот. Акцијата достигна највисоко ниво од 200,43 долари за време на сесијата. Тој скокна за повеќе од 30% досега оваа година, надминувајќи ја добивката од 4% во индексот Dow Jones Industrial Average.

По планот за продажба, Безос би поседувал околу 912 милиони акции на Амазон, или 8,8% од сите акции.

Тој продаде акции во вредност од приближно 8,5 милијарди долари во февруари, откако акциите пораснаа за 80% во 2023 година.

Безос е рангиран како втората најбогата личност во светот со нето богатство од 214,4 милијарди долари, според Форбс. Тој е и основач на вселенската компанија Blue Origin, која лансираше екипаж од шест лица до работ на вселената во мај.

Амазон објави оптимистички резултати во првиот квартал во април, додека технолошкиот гигант со седиште во Сиетл го возеше бранот на вештачка интелигенција. Компанијата неодамна го замени Адам Селипски како шеф на единицата за компјутери во облак со инсајдерот Мет Гарман.