Мозаик 14.12.2023 10:42

Дневен хороскоп за четврток, 14-ти декември 2023 гони

Дневен хороскоп за четврток, 14-ти декември 2023 гони

ОВЕН
Тешкотиите лесно се надминуваат доколку ги анализирате настаните и сте го избрале правилното однесување кон вашите опоненти, но не ако сте мрзливи и подготвени да се борите со невидливите непријатели, туку постојат само во вашата фантазија. Бидете разумни и одговорни. Избегнувајте деловни состаноци и разговори за кои знаете дека ќе ви донесат разочарувања, а Меркур е во ретроградно движење. Не се потпирајте на среќата.

БИК
Очекувајте нова понуда за работа, но на истото работно место. Ве советуваме да не давате согласност набрзина и да не ја правите промената до крајот на овој месец, бидејќи Меркур не поддржува во неговата ретроградна. Во текот на денот ве очекуваат брилијантни настапи, но внимавајте на личните разочарувања, бидејќи уште еднаш ве прогонува зависта на вашите роднини.

БЛИЗНАЦИ
Ве убедуваат да се вклучите во ризични потфати, но не правете го тоа поради ретроградното движење на Меркур. Одбијте ги без двоумење, а кога ќе се ослободите од нервозите и ќе си одите дома задоволни, дајте си одмор. Ситуацијата на вашето работно место не е особено поволна поради вашите избрзани постапки, но сонцето ќе огрее попладнето и ќе ви го врати мирот.

РАК
Најдете начин да ги разјасните недоразбирањата кои се појавија во вашето семејство претходниот ден, бидејќи ве притискаат. Успехот и добрата заработка денеска се резервирани за трговците, иако Меркур е во ретроградно движење. На работното место бидете внимателни со зборовите и постапките. Ако ги критикувате и исмевате колегите, ќе создадете непријатели а ви е потребна нивната помош.

ЛАВ
Не се сомневајте во искреноста на вашите блиски и пријателите. На вашето работно место донесете ги вашите нови идеи и разговарајте за нив со колегите без да го форсирате вашето мислење. Ефектот може да биде обратен, бидејќи Меркур е ретрограден. Подобро е да не одржувате деловни состаноци и разговори и да ги договорите за следната седмица. Не донесувајте избрзани одлуки.

ДЕВИЦА
Вашата великодушност денеска ве води до неочекувани, но болни финансиски загуби. Не претерувајте со купувањето и не трошете на непотребни предмети и брзо расипливи производи. Не треба да правите залихи само затоа што некој околу вас го прави тоа и инсистира да го сторите тоа и вие, особено ако се работи за припадник на постарите генерации. Бидете внимателни, доколку треба да бидете присутни на вашето работно место. Од утрото сте расеани и тешко се справувате со вашите задачи за време на ретроградниот Меркур.

ВАГА
Денот бара, пред сѐ, да се грижите за себеси, за своите достигнувања и успеси, а потоа, доколку имате можност, и за оние околу вас. Не се расправајте со колегите доколку не сте сигурни во точноста на информациите што ви ги даваат, бидејќи Меркур е сѐ уште е ретрограден. Без разлика на вашата неподготвеност да работите активно, вие сте задоволни од постигнатото и лесно жнеете успех.

ШКОРПИЈА
Бидете трпеливи и одговорни за семејните обврски и не бегајте од тековните поправки кои е добро да ги организирате денеска, бидејќи доколку ги одложите, тие ќе бидат причина за огромни трошоци. Не губете ја одлучноста доколку сте на работа и искористете ја можноста да заблескате со своите вештини пред колегите и деловните партнери.

СТРЕЛЕЦ
На работното место завршете ги задачите што сте ги започнале. Ќе се појават проблеми кои треба да ги решите за време на ретроградното движење на Меркур, но без поддршка од колегите, кои љубоморно одбиваат да застанат покрај вас и да ви подадат рака. Вашиот иден успех зависи само од вас. Во вашиот личен живот, не брзајте да ја прекинете врската и да започнете нова само затоа што сте се скарале со партнерот.

ЈАРЕЦ
Бидете особено внимателни доколку денеска сте зад воланот, особено на службени патувања. Вие сте расеани. Не се исклучени сообраќајни несреќи, дури и без ваша вина и поради ретроградниот Меркур. Не бидете себични на вашето работно место. Добро распоредете го вашето време за да успеете и да се справите со вашите задачи до крајот на работниот ден, а потоа и да се одморите.

ВОДОЛИЈА
Ќе уживате во душевниот мир и во вестите за приходи. Зависта на вашите непријатели ве прави нервозни. Немојте да бидете импресионирани ако сакате да се спасите од расправиите. Меркур е ретрограден. Не патувајте дури и ако имате деловни состаноци и мора да бидете зад воланот! Ако треба да одите некаде, користете јавен превоз. Не ризикувајте.

РИБИ
Размислете за промените што сакате да ги спроведете. Анализирајте ги вашите постапки и не дозволувајте ги оние кои ви го уништуваат авторитетот, бидејќи Меркур е ретрограден и може да ја пропуштите целта. Вашиот песимизам може да предизвика проблеми. Деловните состаноци и разговори се успешни. Можен е конфликт со роднините – причина за грижи во вашиот личен живот што ви го одвлекува вниманието и ве спречува да бидете продуктивни на вашето работно место.