Економија 05.06.2024 09:45

Доларот благо зајакна, нафтата поевтинува

Доларот благо зајакна, нафтата поевтинува

Индексот на доларот, кој го мери курсот на доларот во однос на шесте најважни светски валути, претпладнево изнесува 104,14 поени, откако во вторникот ослабе на најниското ниво во речиси два месеца од 103,99 поени.

Неодамнешното јакнење на доларот во следните 12 месеци би можело да попушти, велат валутни стратези во анкетата на Reuters, кои генерално се согласни дека доларот е преценет.

„Доколку инфлацијата остане, тоа можеби нема да го поттикне Fed да ги зголеми каматните стапки, но ќе го принуди пазарот да ги преиспита своите очекувања за тоа колку генерално трпеливиот Fed навистина ќе ги намали стапките оваа година, а времето полека истекува. Со податоците за инфлацијата, лошите вести за економскиот раст веројатно директно ќе влијаат врз доларот доколку не се засили загриженоста за рецесијата“, вели Дараг Махер од HSBC.

Курсот на јенот во вторникот достигна највисоко ниво во последните две седмици од 154,55 јени, а претпладнево донекаде ослабе, па со доларот се тргува за 155,48 јени. Курсот на еврото, пак, ослабе за 0,32 отсто во однос на доларот, на 1,0877 долари.

На пазарите на нафта, цените на барелот во претпладневното тргување благо ослабе, и тоа марката Brent за 0,1 отсто, на 77,47 долари а марката WTI за 0,2 отсто, на 73,16 долари.