Економија 27.03.2024 09:08

Доларот зајакна, цената на нафтата падна

Доларот зајакна, цената на нафтата падна

Индексот на доларот кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути се движи околу 104,40 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 104,20 поени. Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 151,40 на 151,97 јени, што е највисоко ниво во последните 34 години.

На овие нивоа, јапонската централна банка интервенираше во изминатите години. И американската валута зајакна во однос на европската, па цената на еврото се лизна на 1,0825 долари, додека вчера во ова време беше 1,0840 долари. Цените на нафтата, од друга страна, паднаа. Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово се лизна за 0,94 отсто, на 85,45 долари, додека на американскиот пазар барелот падна за 0,86 отсто, на 80,90 долари.

Азиските инвеститори се внимателни
На азиските берзи се тргуваше претпазливо во средата, како и на Волстрит претходниот ден, додека инвеститорите чекаат дали ќе интервенира јапонската централна банка, при што доларот во однос на јенот достигна највисоко ниво во последните 34 години.

Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, во 07:00 часот беше во минус од 0,2 отсто. Во исто време, индексот Nikkei порасна на токиската берза за 1,2 отсто, додека цените на акциите во Австралија пораснаа за 0,5 отсто. Во Јужна Кореја, Шангај и Хонгконг тие паднаа меѓу 0,2 и 0,8 отсто.

Азиските пазари се внимателни, како и вчера на Волстрит, кога цените на акциите паднаа трет ден по ред. Dow Jones загуби 0,08 отсто, додека S&P 500 се лизна за 0,28 отсто, а Nasdaq индексот 0,42 отсто.

Минатата недела овие индекси достигнаа рекордни нивоа, а нема нови вести кои би поттикнале раст на цените на акциите. На неодамнешната седница, челниците на американската централна банка останаа на оценката дека годинава би можеле трипати да ги намалат каматните стапки. Ова ги охрабри инвеститорите бидејќи се плашеа дека ФЕД ќе го одложи намалувањето на каматните стапки во јануари и февруари поради зголемената инфлација во САД.

Сепак, сите добри вести веќе се вградени на пазарот, кој расте веќе петти месец по ред, па прашање, велат аналитичарите, е дали сè уште има простор за раст на цените на акциите. Во фокусот на инвеститорите оваа недела ќе бидат новите податоци за инфлацијата во САД, кои би можеле да укажат кога централната банка ќе почне да ги намалува каматните стапки.

Но, извештајот за индексот на трошоците за лична потрошувачка, кој внимателно го следат лидерите на ФЕД, нема да биде објавен до петок, кога најголемата светска берза ќе биде затворена за празникот Велигден.

„Најважните нови податоци ќе бидат објавени во петок. Дотогаш нема да има никакви значајни извештаи, така што не очекувам да се случи нешто значајно на пазарот“, вели Стивен Масока, потпретседател во Wedbush Securities. ()