Економија 02.07.2024 12:38

Доларот зајакна, цената на нафтата порасна

Доларот зајакна, цената на нафтата порасна

На девизните пазари се зголеми вредноста на доларот во однос на кошничката на валути.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 105,95 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 105,70 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 160,95 на 161,55 јени, блиску до највисокото ниво во последните 38 години.

Како резултат на тоа, внимателно се следи дали јапонските монетарни власти ќе интервенираат, како што направија неодамна, за да спречат понатамошно слабеење на јенот.

И додека порасна во однос на јенот, американската валута стагнира во однос на европската, па цената на еврото се движи околу 1,0735 долари, исто како вчера во овој момент.

Цените на нафтата, од друга страна, пораснаа. Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово зајакна за 0,27 отсто, на 86,80 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 0,19 отсто, на 83,55 долари.

Акциите паднаа на повеќето азиски берзи во вторникот, бидејќи инвеститорите шпекулираа дали јапонските власти ќе интервенираат бидејќи доларот достигна ново 38-годишно ниво.

Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, во 07:00 часот беше во минус од 0,2 отсто.

Истовремено, јапонскиот индекс Никеи зајакна за 1,1 отсто, а цените на акциите во Хонг Конг исто така пораснаа за околу 0,6 отсто. Тие стагнираа во Шангај, додека во Австралија и Јужна Кореја паднаа меѓу 0,4 и 0,8 отсто.

На берзите има претпазливост бидејќи најновите податоци покажуваат дека економиите во регионот не се во најдобра форма, додека инфлацијата не се намалува толку брзо како што се надеваа инвеститорите.