Економија 24.11.2023 08:50

Доларот зајакна во однос на еврото, цената на нафтата падна

Доларот зајакна во однос на еврото, цената на нафтата падна

На повеќето азиски берзи цените на акциите денеска паднаа, но и понатаму се на патеката на неделни добивки, додека вредноста на доларот во однос на кошничката валути е стабилна.

Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, беше намален за 0,4 отсто околу 7 часот наутро, но е на пат да добие 0,9 отсто оваа недела.

Утрово на токиската берза индексот Никеи порасна за 0,7 отсто, а цените на акциите во Австралија исто така пораснаа за 0,2 отсто.

Во Јужна Кореја, Шангај и Хонг Конг, пак, тие паднаа меѓу 0,5 и 1,5 отсто. Азиските инвеститори се претпазливи со денови бидејќи нема нови значајни вести кои би можеле да ги стимулираат пазарите.

Сепак, тие се на пат за неделни добивки бидејќи пазарите значително пораснаа на почетокот на неделата, благодарение на верувањето на инвеститорите дека циклусот на зголемувања на каматните стапки во западните земји е завршен.

Сепак, во последните денови тргувањето е претпазливо бидејќи економските показатели од регионот не се многу импресивни.

Во САД беше затворен поради Денот на благодарноста
Утринава беше објавено дека индустриската активност во Јапонија падна шести месец по ред во октомври, додека базичната стапка на инфлација повторно благо порасна, иако помалку од очекуваното.

Кинеските берзи, пак, позначителен паднаа поради корекцијата на цените на акциите по вчерашниот значителен раст, кога инвеститорите беа охрабрени од новите мерки на кинеските власти за стабилизирање на пазарот на недвижности.

На инвеститорите и утринава им недостасуваат упатства од Вол Стрит, со оглед на тоа што вчера не се работеше во САД поради Денот на благодарноста.

А на валутните пазари вредноста на доларот во однос на кошничката валути е стабилна.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 103,73 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 103,70 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 149,15 на 149,50 јени.

И американската валута зајакна во однос на европската, па цената на еврото се лизна на 1,0905 долари, додека вчера во ова време беше 1,0910 долари.

Цените на нафтата, пак, загубија дел од вчерашните добивки. Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово се лизна за 0,07 отсто, на 81,35 долари, додека на американскиот пазар барелот падна за 0,84 отсто, на 76,45 долари. ()