Економија 23.11.2023 11:32

Џек Ма се откажа од плановите да ги продаде акциите на „Алибаба“ по падот на нивната цена

Џек Ма се откажа од плановите да ги продаде акциите на „Алибаба“ по падот на нивната цена

Џек Ма ги одложи плановите за продажба на акциите на „Алибаба“ во вредност од стотици милиони долари, откако акциите на кинескиот технолошки гигант паднаа минатата недела.

Две регулаторни поднесоци од минатиот четврток открија дека Ма сакал да ослободи 10 милиони акции, во вредност од речиси 871 милион долари.

Но, бидејќи цената на акциите на компанијата падна под очекувањата на милијардерот, тој не продал „ниту една акција“, се вели во објавата од средата на главниот директор за персонал на „Алибаба“, Џејн Џианг Фанг, на внатрешниот форум на компанијата што го виде Си-Ен-Ен.

Продажбата првично беше планирана да се случи овој вторник преку JC Properties и JSP Investment, два субјекти поврзани со Ма и неговата филантропска фондација, според поднесоците.

Објавувањето на планираните продажби дојде истиот ден кога „Алибаба“ објави заработка од третиот квартал, кога објави дека ќе се откаже од плановите за одвојување на својата клауд (облак) компјутерска група делумно поради несигурностите предизвикани од американската контрола на извозот на чипови во Кина.

Акциите на „Алибаба“ паднаа за 9 отсто во Њујорк во четвртокот и речиси 10 отсто во Хонг Конг во петокот, со што се бришат околу 20 милијарди долари од пазарната вредност на компанијата.

Досега оваа година, акциите на „Алибаба“ паднаа за повеќе од 10 отсто.

Џијанг рече дека фактот што двете вести дојдоа во исто време е само „случајност“.

Веста за продажбата поттикна гласини дека Ма ја изгубил довербата во компанијата, но Џијанг ги повика вработените да ги отфрлат таквите шпекулации. Извршниот директор рече дека трансакциите се дел од долгорочниот план поставен во август, кој ќе ѝ овозможи на канцеларијата на Ма да инвестира во земјоделска технологија и проекти за благосостојба во и надвор од Кина.

Ма верува дека акциите на компанијата со седиште во Хангжу „во моментов се значително пониски од вистинската вредност на „Алибаба“ и тој нема да ги продаде“, рече таа.

Претседателот на „Алибаба“, Џо Цаи, исто така се осврна, пишувајќи во коментар на истата објава што ја виде Си-Ен-Ен дека има „целосна доверба“ во компанијата.

Во петокот, канцеларијата на Ма изјави за South China Morning Post, весникот во Хонг Конг во сопственост на „Алибаба“, дека тој останува „многу позитивен“ за изгледите на компанијата, и покрај плановите за „делумна распродажба“.

Фондацијата на Ма и „Алибаба“ не одговорија веднаш на барањата за коментар за ова прашање или дали продажбата на акциите ќе продолжи доколку цената на акциите на компанијата се врати.

Групата моментално се наоѓа во средината на големото реструктуирање, кое беше објавено во март и првично беше наменето да резултира со поделба на шест одделни единици, секоја надгледувана од нејзиниот главен извршен директор и одборот на директори.

Но, минатата недела, „Алибаба“ соопшти дека ќе ги преиспита плановите не само за својот клауд (облак) бизнис, туку и за котација на својот синџир на намирници Freshippo, наведувајќи ја потребата да се „оценат условите на пазарот“.

Ма ја основаше „Алибаба“ во 1999 година. Тој се повлече од функцијата претседател на компанијата во 2019 година, околу една година пред да дојде во судир со кинеските власти поради критикувањето на кинеските финансиски регулатори и банки. Оттогаш, претприемачот одржува релативно низок профил додека остана акционер на „Алибаба“. (Си-Ен-Ен) ()

Најнови вести

Во Кристалната сала на Владата на Република Северна Македонија денеска ќе се потпише договор за заем од 26,4 милиони евра помеѓу Европската банка за обнова и развој – ЕБОР и македонскиот оператор за електропреносен систем АД МЕПСО. Како што информираат од владината прес-служба, средствата од заемот се наменети за зајакнување на преносната мрежа на АД МЕПСО.