Живот 26.01.2024 09:16

„eBay“ ги намалува работни места за 9% поради економските предизвици

„eBay“ ги намалува работни места за 9% поради економските предизвици

„eBay Inc.“ ќе укине околу 1.000 работни места, или 9% од својата работна сила со полно работно време, и ќе ја намали работата на аутсорсираниот персонал, велејќи дека бројот на вработени и трошоците го надминале растот.

Компанијата за е-трговија вели дека треба да биде „попргав“ во услови на „предизвикувачко“ економско опкружување. Нејзините акции паднаа за 13% во изминатите 12 месеци, објави „Bloomberg“.

„Додека напредуваме во нашата стратегија, нашиот број на вработени и трошоци го надминуваат растот на нашиот бизнис“, велат од компанијата со седиште во Сан Хозе, Калифорнија.

„За да се справиме со ова, спроведуваме организациски промени кои ги усогласуваат и консолидираат одредени тимови за да ги подобрат процесите од крај до крај и подобро да ги задоволиме потребите на нашите клиенти ширум светот“, додаваат од „eBay“.

Веста го означува вториот круг на кратења на работни места за компанијата во рок од една година. Во февруари 2023-та година, онлајн трговецот на мало рече дека ќе укине околу 500 работни места, или околу 4% од својата работна сила, наведувајќи го забавувањето на потрошувачката на потрошувачите по бумот на е-трговија поттикнат од пандемијата.

„eBay“ се приклучува на редот на повеќе од 60 други технолошки компании, вклучувајќи ги „Amazon.com“ и „Alphabet“, кои укинаа речиси 11.000 работни места во изминатата година, според „Layoffs.fyi“, фирма која ги следи кратењата на работните места во технолошката индустрија.

Со години, „eBay“ го губи уделот на пазарот од поголемите ривали како „Amazon“ и „Walmart Inc.“ и постепено продаваше делови од компанијата. Извршниот директор Џејми Ианоне се обидува да најде начини за страницата, како што се луксузни часовници и колекционерски предмети, додека работи на обновени предмети за да привлече купувачи чувствителни на трошоците. Компанијата имаше 132 милиони активни купувачи заклучно со 30 септември, што е за 3% помалку од претходната година.