Живот 13.09.2023 09:11

„Епл“ ги претстави новите телефони „ајфон 15“ и го врати универзалниот полнач

„Епл“ ги претстави новите телефони „ајфон 15“ и го врати универзалниот полнач

на настанот “Wonderlust”, “Apple” ги претстави своите нови производи, меѓу кои и долгоочекуваниот “iPhone 15” со перископска камера со која се приклучи во светот на врвната мобилна фотографија.

Новата серија на мобилни телефони “iPhone” ги носи најголемите промени кои ќе ги израдуваат корисниците на “Apple” бидејќи телефонот конечно се приклучи на светот на мобилната фотографија од високата класа со телефото камери кои работат на принципот на перископски леќи.

На почетокот на претставувањето на серијата “iPhone 15”, акцентот беше ставен на дисплејот, кој нуди извонреден одговор на силна надворешна светлина, што ќе им овозможи на корисниците уште полесно користење и прегледување на содржината.

iPhone 15 и iPhone 15 Plus
Стандардниот “iPhone 15” доаѓа со 6,1-инчен дисплеј, додека “iPhone 15 Plus” доаѓа со дисплеј од 6,7 инчи, а двата модели имаат мазно заоблени алуминиумски рабови за уште поголем комфор при употреба, како и керамичка заштита на дисплејот.

На задната страна има примарна камера од 48 мегапиксели, која овозможува снимање на најпребирливите сценарија, а конечниот резултат со чипот “A16 Bionic” со процесор за обработка на фотографии ќе биде неверојатен.

Претставниците на “Apple” се пофалија и со батерија која ќе овозможи целодневна употреба, подобрен WI-FI сигнал со бројни опции и опција за обезбедување помош на пат преку сателитска комуникација.

Посебен новитет на серијата “iPhone” е портот за полнење “Type-C”, на кој оваа компанија мораше да се согласи во согласност со европските правила.

iPhone 15 Pro и iPhone 15 Pro Max
Серијата “Apple iPhone 15” го вклучува и традиционалниот, најмоќен “iPhone 15 Pro” модел, кој донесе најмногу новитети за фановите на “Apple”.

Кога зборуваме за надворешниот изглед, за прв пат “iPhone” е направен со титаниумска рамка, со мазни рабови, што обезбедува помала тежина на уредот, неверојатна отпорност на удари и поудобно држење во рацете. Про верзијата доаѓа со екран до 6,1 инчи додека верзијата “iPhone 15 Pro Max” доаѓа со големина на дисплеј од 6,7 инчи.

Како дел од вчерашната презентација на верзијата “Pro”, беше претставена и информација дека се потребни 14 часа за да се создаде титаниумската рамка која на новиот “iPhone” му дава уникатен дизајн. Промени се направени и на копчето за опцијата “Silent”, кое сега работи на допир и се нарекува “Action” копче.

Новиот дисплеј носи поголема флуидност, подобрен “HDR” за неверојатни бои и сенки и покомфорно користење.

Сето ова е поттикнато од новиот “A17” bionic чип со технологија од 3 нанометри, која содржи 19 милијарди транзистори, кои во нивните јадра овозможуваат 10 проценти побрзо работење од кој било мобилен уред на пазарот, а процесорот GPU е подложен на најголемиот редизајн досега и носи 20 проценти побрза работа на “Apple”.

За прв пат при претставувањето на новите производи на “iPhone”, “Apple” се посвети и на светот на игрите, а сето тоа благодарение на новиот чип “A17” кој овозможува неверојатна графика, флуидност на игрите и уникатно искуство во играње игри со многу тешки барања.

„Игри кои беа достапни само на конзоли и компјутери доаѓаат на “iPhone”“, велат од “Apple”.

Од приказната за неверојатниот чип, “Apple” премина на долгоочекуваната приказна за камерите кои доаѓаат со верзијата “Pro”.

На задниот дел има примарна камера од 48 мегапиксели, секундарна камера од 24 мегапиксели и 3x телефото камера од 12 мегапиксели.

Најголемата новина доаѓа во едицијата “Pro Max” со нов систем на перископска камера и неверојатна опција за оптички зум од 5x од 12 мегапиксели што одговара на објектив од 120 mm со неверојатна стабилизација.

Двата уреди имаат трета ултра широка камера од 12 мегапиксели.

Целата серија на “iPhone 15” доаѓа и со неверојатна обработка на фотографии и подобрен режим на портрет за подобри, подетални и посветли фотографии од кога било досега.

Кога зборуваме за цените, стандардната верзија на уредот “iPhone 15” чини 799 долари, “iPhone 15 Plus” (128 GB) чини 899 долари, додека верзијата “Pro” (128 GB) чини 999 долари. Најмоќното издание, воедно и најголемото, “iPhone 15 Pro Max” ќе чини 1.199 долари со големина на складирање од 256 GB.