Живот 07.04.2021 19:27

ФОТО: Две момчиња загинаа откако „Фолксваген“ падна во провалија

ФОТО: Две момчиња загинаа откако „Фолксваген“ падна во провалија

Во тешка сообраќајна несреќа што се случила вчера, по 19 часот на влезот во градот Стара Бачка на островот Крк, загинале двајца хрватски државјани, млади момчиња на возраст од 18 години, соопштила полицијата.

Извршена е истрага на местото на несреќата, при што е утврдено дека автомобилот „Фолксваген“ со регистарски ознаки од Риека, по излегување од остар свиок, поради неприлагодена брзина и услови на патот, преминал на спротивната страна од патот, излетал од патот и пропаднал во бездна длабока помеѓу 60 и 70 метри, наведуваат хрватските медиуми.

Споменатите две млади момчиња, кои починале на местото на несреќата, и една девојка која била пренесена во Клиничката болница во Риека, каде и биле констатирани тешки телесни повреди, биле во споменатото возило.

Според Јутарњи, матурантите од Кастав и Кантрида загинале. Нивната врсничка претрпела сериозни повреди, но не е во животна опасност. Младото момче и девојчето наводно се дружеле со пријателите за време на Велигденските празници во семејната куќа на дедото на еден од нив во Стара Башка, а во еден момент отишле во продавницата да купат нешто, а несреќата се случила на пат кога се враќале кон селото.

Поради ударот и брзината, автомобилот отскокнал и пропаднал во бездна, застанувајќи, по повеќе превртувања, на карпите, на околу 70-80 метри од патот. При превртувањето сите испаднале од возилото, а девојчето останало свесно и повикало брза помош.