Актуелно 15.02.2019 19:44

ФОТО: Мобилниот телефон од шоферот предаден на вештачење, ќе се проверува дали бил користел во моментот на несреќата

ФОТО: Мобилниот телефон од шоферот предаден на вештачење, ќе се проверува дали бил користел во моментот на несреќата

Мобилниот телефон на Мане Трифуновски кој беше возач на автобусот кој пред два дена изгуби контрола и излета од патот при што во смрт однесе 14 лица е предаден во Обвинителството каде ќе се проверува дали бил користен за време на несреќата, пренесува ТВ21.

Обвинителството преку листинзи од мобилниот оператор ќе ги проверува повиците и користењето на мобилниот интернет.

Првичните информации од досегашната истрага се од тахографот вграден во автобусот, дека пред да излета од автопатот возел со брзина меѓу 80 и 85 километри на час. Машински инженери ќе проверат дали уредот за мерење брзина била исправен пред да се случи несреќата.

Целата вест прочитајте ја ТУКА.