Економија 07.02.2024 10:57

Глобалната нестабилност предизвикува златна треска?

Глобалната нестабилност предизвикува златна треска?

Светот никогаш не изгледал толку нестабилно во модерната историја. Тековната војна меѓу Русија и Украина, тензиите меѓу САД и Кина за многу прашања, протести во неколку европски земји вклучувајќи ги Франција, Белгија, Германија и Велика Британија, големи протести во државата Тексас поради граничните прашања. Конфликтот на Блискиот Исток меѓу Израел и Хамас во Газа, неодамнешните напади на Хутите врз бродови кои ги затворија бродските патеки во Црвеното Море. Последната капка беше напад со беспилотно летало врз американски војници во Јордан, наводно од Иран.

Во такви околности, некои аналитичари сметаат дека е само прашање на време кога ќе има голема побарувачка за златото како безбедно засолниште што би можело да го турне благородниот метал до ново највисоко ниво на сите времиња. Златото порасна на рекордно високо ниво на 3 декември, достигнувајќи максимум од 2.144 долари. Инвестициските банки очекуваат цената на златото да продолжи да расте, а Societe Generale и UBS даваат целна цена од 2.200 долари.

Сега светот чека американска воена „кампања“ на Блискиот Исток, која ќе вклучува таргетирање цели низ Иран. Многу од причините за овие геополитички тензии имаат исти корени или барем исти геополитички играчи. Во земји како Германија и Велика Британија се водат јавни дебати за тоа дали „западните“ армии имаат доволно војници. Исто така, во Европа се стравува дека општото незадоволство може да предизвика зголемен број луѓе да гласаат за екстремно десничарските политички партии на овогодинешните европски парламентарни избори и пошироко. Овие партии би можеле да усвојат непредвидливи или радикални политики.