Живот 13.02.2024 09:22

Илон Маск го отфрла тврдењето на Украина дека руските сили користат Starlink

Илон Маск го отфрла тврдењето на Украина дека руските сили користат Starlink

Илон Маск во неделата објави дека оценката на Украина дека Русите користат Starlink во нивната тековна војна е „лажна“. Претходно во неделата, украинското воено разузнавање соопшти дека Русија ги користи сателитите на Маск за да ја олесни комуникацијата на бојното поле. Разузнавачката агенција објави аудио од размена на двајца руски војници од 83-та нападна бригада во регионот на Доњецк, тврдејќи дека Русите зборувале преку Старлинк.

Украинското разузнавање не прецизираше колку терминали верува дека Русија има или како тие би можеле да бидат добиени. Сепак, портпаролот на украинското воено разузнавање, Андриј Јусов, рече дека употребата на Starlink од Русите станува „системска“.

Не е така, вели Маск. „Голем број лажни извештаи тврдат дека SpaceX и продава терминали на Starlink на Русија. Ова е категорично неточно“, објави Маск на X како одговор на извештаите. „Според нашите сознанија, ниту еден Starlinks не е продаден директно или индиректно на Русија“.

Во друга објава што ја напиша потоа, Маск појасни дека Starlink нема да се поврзе со уреди во Русија. „Сателитите Starlink нема да го затворат линкот во Русија“, напиша Маск.

Space X исто така објави изјава во четвртокот во која се вели: „Starlink не е активен во Русија“. „Доколку SpaceX добие сознание дека терминалот Starlink го користи санкционирана или неовластена страна, ние ќе го истражиме тврдењето и ќе преземеме активности за деактивирање на терминалот доколку се потврди“, напиша компанијата на X.

Сепак, и Маск и Space X не разјаснија дали технологијата може да се користи во украинските региони окупирани од Русија.

Корисниците кои купуваат услуги на Starlink се уникатно идентификувани и мора да поминат низ процес на автентикација пред да ги користат сателитите Starlink.

Според анализата на Вол Стрит Журнал, руските војници можеле да добијат опрема Starlink од Украинците преку битка и да се поврзат со сателитите на тој начин.

„Можно е руските сили да ја заробиле опремата Starlink од украинските војници, дозволувајќи им да влезат во мрежата Starlink“, пишува Журнал.

Украинското Министерство за одбрана и Space X не одговори веднаш на барањето за коментар испратено од Business Insider.

Од почетокот на војната, Русија работи на отстранување на пристапот на Украина до сателитите Starlink, на кои зафатениот регион се потпира за своите комуникации.

Аналитичарите за вселенска војна кои разговараа за Business Insider велат дека руските напори за заглавување на Starlink досега не биле успешни.