Живот 11.03.2024 08:17

Како Адам Сендлер успеа да заработи повеќе од кој било друг холивудски актер во 2023 година

Како Адам Сендлер успеа да заработи повеќе од кој било друг холивудски актер во 2023 година

Адам Сендлер заработи повеќе од која било друга холивудска ѕвезда во 2023 година, победувајќи ги актерите од хитовите на бокс офисот како „Барби“ и „Опенхајмер“.

Форбс проценува дека Сендлер заработил 73 милиони долари – по хонорарите за неговите агенти, менаџер и адвокат.

Неговата најблиска ривалка, Маргот Роби, беше проценета на 59 милиони долари и покрај тоа што беше главен актер и продуцент на бокс-офисот „Барби“, кој заработи над 1 милијарда долари ширум светот во 2023 година.

Том Круз, Рајан Гослинг, Мет Дејмон, Џенифер Анистон и Леонардо ди Каприо беа исто така во топ 10-те на Форбс.

Сендлер не беше во ниту едно традиционално издание минатата година, но тој продуцираше и глумеше во три филма за Нетфликс: „Murder Mystery 2“, „You are So Not Invited to My Bat Mitzvah“ и „Leo“.

Сендлер, исто така, настапи во 44 стенд-ап шоуа низ САД.

Трите филма на Нетфликс се продуцирани според договорот за филм на Сендлер со стримерот и веројатно на тој начин тој го доби првото место.

Во 2014 година, Сендлер потпиша договор за четири слики со Нетфликс за 250 милиони долари. Тој договор беше обновен во 2017 година и повторно во 2020 година, а Сендлер сними 10 филмови за Нетфликс во последната деценија.

Договорот има корист и за Нетфликс. Во првите шест месеци од 2023 година, „Murder Mystery 2“ беше петти најгледан филм на платформата, според извештајот на компанијата „What We Watched“. Според извештајот, неговите филмови на Нетфликс биле емитувани вкупно 337,5 милиони часа во истите тие шест месеци.

Иако се чини дека Сендлер однапред заработува најмногу пари во Холивуд, тој може да заостанува зад Роби, Гослинг и другите ѕвезди на долг рок.

Форбс објави дека Нетфликс често користи премиум хонорари за да ги откупи актерите, постигнувајќи зделки кои не вклучуваат намалување на профитот за првите две години по завршувањето на работата.

Спротивно на тоа, Гослинг и Роби најверојатно ќе добиваат здрави остатоци од „Барби“ со години, бидејќи тоа стана културна сензација.

Деталите за договорот на Сендлер со Нетфликс не се откриени, а Сендлер сепак би можел да добие остатоци од неговите други филмови. ()