Живот 18.10.2023 13:19

Како да ја заштитите кожата и да ја подготвите за студените денови

Како да ја заштитите кожата и да ја подготвите за студените денови

Веќе е познато дека временските услови имаат влијание врз кожата, па затоа е неопходно вашата нега да ја прилагодите на сезоната, влажноста и температурата кои владеат во одреден период од годината.

– Во текот на летото кожата има повеќе влага, што е токму она што е потребно за правилно функционирање на нејзината заштитна бариера – вели Ненси Самолитис, дерматолог од Беверли Хилс.

На есен, пак, почнува грејната сезона, па воздухот во собите каде и да престојувате станува посув. Треба да ја засилите негата на кожата за да ја одржувате хидрирана.

1. Еластин, колаген или алое вера

Ен Ли, козметичка хемичарка и основач на „Dermaesthetics Beverly Hills“, истакнува дека луѓето со чувствителна кожа или состојби како егзема и псоријаза треба посебно да се грижат за својата кожа во есенскиот период. Овие луѓе често ќе чувствуваат печење или непријатност на кожата поради сувиот воздух.

– Најдоброто нешто што можете да го направите е да ја хидрирате и подмачкате кожата со есенцијални масла, серуми и креми. Негувајте ја кожата со еластин и колаген за да ја олесните промената на сезоната. Предлагам алое вера и густи креми, особено ако вашата кожа е исклучително сува и склона кон снегулки – советува Ли.

2. Префрлете се на погуст хидратантен крем

Поради промената на температурата на воздухот, префрлете се на погуста крема која хидрира и навечер.

– Ова ќе го надомести длабокото губење на влагата и ќе работите на одржување на мекоста и еластичноста на кожата – изјави докторката од Њујорк, Џулија Ку.

Таа предлага користење на навлажнувачки формули кои не ги затнуваат порите и не ја иритираат кожата. Избегнувајте креми кои содржат парфеми.

3. Користете креми за очи и усни

Ако кремите за очи и усни не се дел од вашата секојдневна рутина, тие треба да бидат на есен.

– Нашата кожа не сака нагли транзиции, а додавањето на креми за усни и околу очи и помага на кожата малку да се прилагоди на есента – смета д-р Цу и додава дека за ова не се потребни скапи препарати. Уште повеќе, таа смета дека вазелинот е сосема доволен.

4. Не користете често пилинг и ретиноиди

Поради студениот и сув воздух, би било добра идеја да ја разредите употребата на пилинг и ретиноиди.

– Влагата и високите температури обично го намалуваат иритирачкото дејство на локалните ретиноиди и пилинг, веројатно поради зголемената маснотија на кожата – истакнува докторката.

Доколку веќе користите ретиноли и хемиски пилинг, зголемете ги хидратантните креми, за да избегнете длабоко сушење на лицето.

5. Продолжете да користите крема за сончање

Иако УВ зрачењето е помало наесен, сепак е присутно. За да избегнете сушење на кожата и да ја заштитите од штетно зрачење, продолжете да користите крема со заштитен фактор.