Актуелно 13.11.2020 14:13

Катастрофална загаденост на воздухот во Скопје и повеќе други градови

Катастрофална загаденост на воздухот во Скопје и повеќе други градови

Ужасна загаденост на воздухот во метрополата. Во скопската населба Автокоманда синоќа беа измерени дури 827 пм 10 честички, а во Маџир Маало 614. Граѓаните во главниот град и понатаму се гушат во отровен воздух. Лоша прегледност скоро на сите скопски улици, а единствено што можеше да се забележи беше смог и магла. Ништо подобро не беше ни утрово, жителите на повеќе општини го почувствуваа загадениот воздух неколку пати над дозволеното.

14 од вкупно 33 мерни станици во Скопје покажуваат дека квалитетот на воздухот е опасен. Останатите покажуваат висока или делумна загаденост. А само една мерна станица покажува дека воздухот е чист. Односно изутрината цело Скопје ја почувствувало високата загаденост, освен жителите на Сопиште.

Загрижувачките бројки на отровни честички на воздухот, секојдневно растат, а Скопје неколкупати се најде во топ 10 најзагадени градови во светот. Граѓаните реагираат на социјалните мрежи, бараат надлежните да преземат итни мерки за намалување на аерозагадувањето, оти ваквата загаденост може да биде и опасна по здравјето на луѓето.

Целата објава може да ја прочитате на Алфа.мк