Живот 12.02.2024 12:45

ЌЕ МУ ЈА ЗЕМЕ ЛИ ЏЕФ БЕЗОС ТИТУЛАТА НА ИЛОН МАСК: Основачот на Амазон на чекор до првото место на топ листата најбогати на светот

ЌЕ МУ ЈА ЗЕМЕ ЛИ ЏЕФ БЕЗОС ТИТУЛАТА НА ИЛОН МАСК: Основачот на Амазон на чекор до првото место на топ листата најбогати на светот

Џеф Безос продаде 2 милијарди долари вредни акции на Амазон во време кога порастот на акциите му ги зголемува шансите да стане најбогат човек на светот. Безос продаде вкупно 12 милиони акции на Amazon.com Inc., што е прв пат милијардерот да продава акции на компанијата од 2021 година.

Продажбата се случи во средата и четвртокот, а Амазон објави дека Безос планира да продаде дури 50 милиони акции на Амазон во следните 12 месеци, потенцијално заработувајќи околу 8,5 милијарди долари од напливот на повредните акции што го става на дофат да стане најбогатиот човек на светот. Неговото богатство се искачи за 22,6 милијарди долари оваа година на 199,5 милијарди долари заклучно со петокот, според индексот на милијардери на Блумберг.

Безос поседуваше 988 милиони акции, само 10% од Амазон, на крајот на декември, според прокси изјавата на компанијата за 2023 година, со целиот негов удел вреден околу 168 милијарди долари.

Остриот пораст на акциите на Амазон оваа година доведе до раст од 22,6 милијарди долари на проценетото богатство на основачот и извршниот претседател на компанијата, според индексот на милијардери на Блумберг. Напливот го доведе Безос на второто место на листата на најбогати луѓе во светот, со нето богатство од 200 милијарди долари во моментот на објавувањето.

Иако не е познат точниот мотив зад одлуката на Безос да се ослободи од акциите, масовната продажба навистина го намалува јазот меѓу неговата нето вредност и вредноста на Илон Маск, така што Безос има шанси да го надмине извршниот директор на Tesla на рангирањето на најбогатите луѓе во светот.

Пред овонеделната продажба на акциите на Амазон, нетото богатство на Безос беше само 5 милијарди долари зад богатството на Маск од 200 милијарди долари, што ја става титулата број 1 милијардер на дофат. Нетото богатство на Маск порасна на 209 милијарди долари во деновите оттогаш, според индексот на милијардери на Блумберг, но трката за Безос да го достигне Маск е во тек.

Безос првпат стана најбогатиот човек на светот во 2017 година, претекнувајќи го Бил Гејтс. Двојката ја менуваше титулата до крајот на годината, но Безос ја држеше позицијата на најбогат човек во светот од 2018 до 2021 година, според листата на светски милијардери на Форбс, кога Маск го претекна.

Со зголемувањето на богатството на Безос оваа година, богатството на Маск падна за 29 милијарди долари, делумно поради падот на акциите на Тесла за 27 отсто, поттикнат од послабиот од очекуваниот раст на компанијата за електрични автомобили, како и од пресудата на судијата во Делавер на 30 јануари. што го поништи пакетот за компензација на Маск од 55 милијарди долари во Тесла.

Листата на милијардери на Форбс од 1 февруари го позиционира Маск како милијардер број 2, втор зад Бернард Арно, извршен директор и претседател на групацијата за луксузни стоки LVMH, а Безос кој ја држи титулата на третото место. Сепак, листата на Блумберг, која се ажурира на затворањето на секој трговски ден во Њујорк, го рангира Маск како на прво место со богатство од 209 милијарди долари, со Безос околу 9 милијарди долари зад, а Арно на третото место.

Маск одржува 411 милиони, или околу 13% од акциите на Tesla, проценети на приближно 73 милијарди долари. Неговите инвестиции во другите негови компании, вклучувајќи ги SpaceX, The Boring Company и X, го сочинуваат остатокот од неговото богатство.

Безос и претставниците на Amazon не одговорија веднаш на барањето за коментар од Business Insider.

Овонеделната продажба на акции не е првпат Безос да распродава голем дел од неговиот имот во Амазон, иако тоа е единствената голема продажба што ја има направено од 2021 година. Таа година, Безос продаде акции во вредност од 2,5 милијарди долари додека се подготвуваше да се повлече од функцијата извршен директор.

Во 2020 година, тој продаде 1,8 милијарди долари откако акциите на Амазон се зголемија по повикот за заработка на компанијата за цела 2019 година. Во 2019 година, Безос отфрли акции на компанијата во вредност од околу 2,8 милијарди долари.