Економија 03.11.2023 13:32

Кинеските астронаути ги обраа марулата и патлиџаните одгледани во вселената – и се вратија дома

Кинеските астронаути ги обраа марулата и патлиџаните одгледани во вселената – и се вратија дома

Астронаутите на кинеската мисија Шенжу 16 – кои безбедно се вратија на Земјата доцна синоќа по неколку месеци во вселената – ги покажаа своите свежо собрани зелена салата и домати, одгледувани во вселената Тиангонг на кинеската Национална вселенска администрација (CNSA). станица.

Според Space.com, тимот ја засадил зелената салата во јуни, успешно собирајќи четири приноси. Чери патлиџанчињата, како и младиот кромид, беа засадени подоцна, во август.

Како и со напорите во НАСА, мисијата на Кина да одгледува земјоделски култури вон светот е суштинска компонента на амбицијата на нацијата еден ден да ги испрати своите астронаути на повеќегодишни мисии во длабоката вселена. Секоја навистина долгорочна вселенска мисија, на крајот на краиштата, нема да може да ја увезе целата своја храна од Земјата.

„Овој апарат за одгледување зеленчук е клучен дел од целиот систем за контрола на животната средина и поддршка на животот и се користи во вселената за да се потврдат релевантните технологии“, рече Јанг Ренгце, истражувач од Центарот за истражување и обука на астронаути во Кина, за кинеската централна телевизија овој викенд, како што е цитирано од Space.com. „Во иднина ќе се фокусираме на брзо одгледување на поголеми количества зеленчук“.

ДО МЕСЕЧИНАТА И ПОДАЛЕКУ

Храната е суштински дел од Системите за контрола на животната средина и поддршка на животот (ECLSS) на кои реферираше Ренгце, кои во основа се безбедни, погодни и одржливи средини кои им овозможуваат на луѓето кои патуваат во вселената здраво да преживеат во вселената долги временски периоди. Како што изјави Ренгце за CCTV, имањето постројки на вселенско летало го поддржува ECLSS на станицата Тиангонг на повеќе начини. „Како клучен дел од ECLSS, растенијата кои се одгледуваат од апаратот за одгледување можат да апсорбираат јаглерод диоксид во воздухот за да генерираат кислород со фотосинтеза, а потоа да ја обноват и прочистат водата со транспирација“, изјави тој.

Според Space.com, за да се измери колку добро растат вселенските култури во споредба со нивните земски колеги, Центарот за истражување и обука на астронаути во Кина всушност содржи идентична копија од системот за градинарство на Тиангонг. Таму, тие ги одгледуваат истите растенија како астронаутите во вселената, практика која обезбедува контролна средина со која се анализираат какви било диференцијации во орбиталните жетви.

Развојот на овие системи е од суштинско значење за Кина, доколку на крајот ги постигне своите цели не само да тргне во мисии во длабоката вселена, туку и да воспостави површински бази на Месечината и – на крајот – можеби дури и да ги добие чизмите на нејзините астронаути на Марс.

„Системот може да се примени на полето на истражување на длабоката вселена“, продолжи Јанг, „вклучувајќи ги и нашите мисии за слетување на Месечината и Марс со екипаж“.

УСПЕШНА МИСИЈА

Тројцата астронаути на кинеската мисија Шенжу 16 се вратија на Земјата во понеделникот на 30 октомври, по завршувањето на петмесечниот престој на вселенската станица во земјата, каде, помеѓу бројните експерименти кои ги извршија, успешно одгледаа и разновиден зеленчук.

Астронаутите Џинг Хаипенг, командантот на мисијата, Жу Јангжу и Гуи Хаичао паднаа во капсулата за враќање на вселенското летало Шенжу 16 на местото на слетување Донгфенг во понеделникот околу 20:10 часот. EDT (0010 GMT или 8:10 часот на 31 октомври, по пекингшко време), според Кинеската вселенска агенција за екипаж (CMSA).

Вселенското летало Шенжу 16 се одвои од вселенската станица Тиангонг во понеделникот во 08:27 часот по средноевропско време (1227 GMT; 20:37 часот по пекингшко време), соопшти CMSA. Џинг и компанијата претходно му ја предадоа контролата на вселенската станица на екипажот Шенжу 17, кој пристигна на 26 октомври.